Ailton kontra Morten Bech i 2. div.

Forside Fora AGF Ailton kontra Morten Bech i 2. div.

Viser 16 svartråde
  • Forfatter
    Indlæg
    • #104709
      Alsgaard
      Bruger

      Faldt lige over http://sporten.tv2.dk/fodbold/article.php/id-8229412.html

      Nu spillede Morten Bech jo mod Brøndby, og dagen efter spillede han for 2. holdet i Hjørring. Så må han jo også være brugt ulovligt, eller tager jeg helt fejl?

    • #104710
      Hornbek
      Bruger

      Tænkte også lige en ekstra gang over det.. Mærkeligt

    • #104711
      Puyol
      Bruger

      Er det ikke noget med at man må bruge talenter på denne måde?

    • #104712
      Alsgaard
      Bruger

      http://www.dbu.dk/news/newsShow.aspx?id=241193

      Denne regel har til hensigt at sikre, at SAS Liga-klubberne ikke kan rykke hverken én eller flere spillere ned fra klubbens førstehold til andethold i eksempelvis weekender, hvor SAS Ligaen ligger stille på grund af landskampe, som tilfældet var i den netop overståede spillerunde.

      Man undres stadigvæk.

    • #104713

      Det er vel fordi at man må bruge de unge under XX?? på både første og andet holdet. En måde at fremme de unge talenters udvikling på, da man "gratis" kan have dem med på bænken/i kamp

    • #104714
      Sebbe
      Bruger
    • #104715
      Ato Vari
      Bruger

      DBU's love:

      § 17.1 En spiller er ikke spilleberettiget i turneringen, hvis spilleren samme spilledag har deltaget i en anden turneringskamp. Følgende dage betragtes som én og samme spilledag:
      Fredag / lørdag / søndag.
      Skærtorsdag / langfredag.
      Påskelørdag / 1. påskedag / 2. påskedag.
      Fredag / lørdag / pinsesøndag / 2. pinsedag.

      Denne regel er dog fraveget for reservemålmænd, jf. § 22.3 for så vidt angår 1. division og 2. division.

      Denne regel er dog fraveget for reservemålmænd og indtil 3 spillere, som ved det seneste årsskifte var under 21 år, der starter på bænken, jfr. § 22.3 for så vidt angår Superligaen.

    • #104716
      Mark Kruse
      Bruger

      nu ved jeg godt foottball manager godt noget andet men når man har nogle unge spillere der har spillet på andet holdet kan man godt bruge dem den efterfølgende kamp men det kan man ikke med ældre spillere.

    • #104717

      Jamen Ato Vari giver jo dokumentationen for den forklaring, som Puyol og AGF de… kommer med. Det er hermed uddebateret:D

    • #104718
      Beeblebrox
      Bruger

      Har egtl. også tænkt på om vi ikke også lavede samme nummer med gjesing i en runde?

      Edit: Men efter at have læst Ato Varis indlæg kan jeg se at det ikke var noget problem

    • #104719
      chaje24
      Bruger

      Alsgaard skrev:
      Faldt lige over http://sporten.tv2.dk/fodbold/article.php/id-8229412.html

      Nu spillede Morten Bech jo mod Brøndby, og dagen efter spillede han for 2. holdet i Hjørring. Så må han jo også være brugt ulovligt, eller tager jeg helt fejl?

      Taget fra http://www.agf.co.dk
      "De tre unge reserver er “gratis” i den forstand, at de i samme spillerunde gerne må spille for reserveholdet og være indskiftere i SAS Ligaen"

      Dermed løst.. Ailton er over 21, det er gjesing, beck og hvem andre der har lavet dette nummer ikke..
      Så det er helt okay det vi har lavet..

    • #104720
      Pingvinho
      Bruger

      Reglen er lavet af DBU for at talenterne skal udvikle sig ved at de kan være med begge steder giver det dem muligheden for at spille fuld tid i en kamp sådan at de ikke spæres af at have spillet to minutter

      Lidt sær regel men faktisk fin nok[yeah][yeah]

    • #104721
      Pingvinho
      Bruger

      Den kom jo også i forbindelse med at man måtte have syv spillere på bænken såfremt at minimum tre er under 21 (eller også er det 21 eller derunder) for at man også kan snuse til superligaen for der er jo ingen der regner med at man spiller fuld tid derB)

    • #104722
      Pingvinho
      Bruger

      Tror faktisk også at man blev spærret af bare at sidde på bænken før[think][think][think]

    • #104723
      carpe_diem82
      Bruger

      @Pingvinho

      Nej så ville vores 2.målmand jo aldrig have kunne spillet?

    • #104724
      RasmusKr
      Bruger

      jo Gjesing blev skiftet ind mod Viborg og spillede dagen efter hele kampen mod Holstebro i 2. division, var ude at se den…

    • #104725
      smd
      Bruger

      Hva faen. Ikke engang DBU kan jo finde ud af deres egne kringlede regler!!

Viser 16 svartråde
  • Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.