ForeverAGF.dk sætter fokus på Lasse Vibe

0

Den seneste tid har vi her på redaktionen skrevet om Rasmus Vibe og har ved flere lejligheder rost ham for hans indsats under træningen. Det må Rasmus Vibe selv have været en smule forundret over, da han slet ikke træner med AGFs bedste mandskab. Det gør hans lillebror Lasse Vibe derimod. Og det er ham, vi har skrevet om. ForeverAGF beklager hermed fejlen.

ForeverAGF.dk har i dag haft en snak med den ene af Vibe-brødrene nemlig Lasse Vibe omkring, hvem han egentlig er og hvor han pludselig er kommet fra. Den 19-årige AGFer har spillet det meste af ungdomsårene i AIA-Tranbjerg, men da han var andenårs drengespiller blev den lille forstadsklub skiftet ud med AGF. De efterfølgende to år trak han den hvide trøje over hovedet, inden han valgte at tage tilbage til barndomsklubben i Tranbjerg.

Dette var dog kun en kort visit i barndomsklubben, for allerede som førsteårs ynglinge, altså et år efter, var Lasse Vibe igen at finde på banerne på Fredensvang. Men tilbagekomsten skulle vise sig at være starten på et skadeshelvede for den unge spiller, som holder så meget af fodboldspillet.

Lasse Vibe har siden tilbagekomsten haft flere problemer med sit ene knæ. Første gang var det i hans sidste år som ynglingespiller, hvor hans knæskald bevægede sig fra den normale position ud på den ene side af knæet og dermed ødelagde denne sæson. Dette tog dog ikke modet fra den unge AGFer, som kæmpede sig tilbage. Det skulle dog vise sig, at det ikke var sidste gang, at netop denne skade skulle forhindre ham i at deltage i konkurrencen om at nå hele vejen til AGFs bedste mandskab.

Det med knæskalden skete faktisk to gang mere for Lasse Vibe, så nu havde han efterhånden haft en knæskald, som har siddet ud på siden hele tre gange. Og i starten af sidste sæson blev det så besluttet, at en operation var, hvad det krævede for at sætte en stopper for disse knæskader. Operationen blev gennemført i starten af sidste sæson, hvor Lasse Vibe var en del af klubbens andethold, som nu befinder sig i toppen af Danmarksserien.

Denne operation og genoptræningen gjorde, at han kom tilbage og kunne være med i klubbens sidste fire kampe i efteråret, hvor det blev til begrænset spilletid som indskiftningsspiller. Men nu skulle han være tilbage for alvor, og knæet er efter sigende stærkere end nogensinde før. Den talentfulde AGFer fortæller til ForeverAGF.dk, at denne operation med en forstærkelse af ledbåndet har gjort, at knæet nu er op til femten gange stærkere end et normalt knæ. Han fortæller videre, at han nu selvfølgelig skal have opbygget en hvis tillid, så det ikke endnu en gang skal ødelægge muligheden for ham at spille fodbold på allerhøjeste niveau.

Men Lasse Vibe har under træningen allerede gjort en rigtig god figur og vist flere eksempler på sit talent. Han er dog bevidst omkring, at han endnu har meget at lære. Især i nærkampene og i det defensive, fortæller han, er der meget han skal arbejde med. Men han er fast besluttet på, at han nu vil vise omverdenen, hvem han er og hvad han kan, og at han vil gøre alt for at blive en del af Ove Pedersen trup.

Lasse Vibe har kontrakt med AGF frem til sommer, så her på ForeverAGF.dk krydser vi fingre for, at den unge AGFer endeligt bliver fri for skader, så han kan vise Brian Steen Nielsen, at der til sommer skal laves en forlængelse af den nuværende aftale.

Vi vil gene takke Lasse Vibe. Og vi ønsker alt muligt held og lykke og håber det bedste for ham.

Personlige data:

Navn: Lasse Vibe

Født: 22.02 87

Højde: 180

Vægt: 72 kg

Tidligere klubber: AIA Tranbjerg

Position: angriber, kantspiller

Foto: www.foreveragf.dk / agffodbold.dk

Tryk Log ind for at kommentere
  Få notifikation  
Notifikation ved