En snak med Jesper Juelsgård om hele tilværelsen i AGF0
© Nicklas Jacobsen - JacobsenPhotography

Af Martin Johannes Haastrup Madsen

En af de bedre historier på Fredensvang, må efterhånden siges at være Jesper Juelsgård. En rutineret forsvarsspiller, der aldrig har brokket sig, når han ikke var i startelleveren, og som kæmper en vis legemsdel ud af bukserne, når han endelig får chancen. Vi har taget os en snak med – den altid utroligt professionelle – Jesper Juelsgård, om tilværelsen som backup i AGF

Jesper Juelsgård er – især i den indeværende sæson – blevet rost for hans professionalisme og måden hvorpå, han udfylder en utroligt vigtig rolle for en klub som AGF, nemlig rollen som backup i AGF’s ofte solide defensiv. Og det er også tydeligt at mærke, at Juelsgård er en vellidt mand på Fredensvang. Han er en enormt rolig fyr og hans ærlige tilgang til hans arbejde er beundringsværdigt. Han er også blevet rost af forsvarskollegaen, Sebastian Hausner, som fortæller at ”Julle” giver en ro på banen. Juelsgård er også selv glad for roserne, men hans vilje til at præstere og få spilletid brænder igennem.

”Det er rigtig fint at få anerkendelse for noget man gør godt, men det er altid kun den næste kamp jeg fokuserer på”

Trods dét, at Juelsgård er begyndt at spille rigtig godt, så har man også flere gange kunnet tyde, at han ikke står forrest i køen, når der udgives billetter til startopstillingen. Frederik Tingager, Sebastian Hausner, nytilkomne Bubacarr Sanneh og en skadesfri Niklas Backman er alle blevet foretrukket over Juelsgård, når de har stået til rådighed.

Her ville mange fodboldspillere nu til dags nok lade sig slå ud, brokke sig til pressen eller finde grønnere græsgange, men her har vi set Juelsgård tage tyren ved hornene, koncentrere sig om sit eget spil og om at blive bedre. En dyd, som jeg synes enormt mange – såkaldt professionelle – fodboldspillere kunne lære af. Han stiller sig til rådighed og sætter holdet, og klubben, over sig selv.

”Jeg føler jo, at jeg er et sted, hvor jeg godt kan spille hver gang. Det er slet ikke fordi, jeg skal et andet sted hen (end AGF red.) Jeg har jo fået rigtig mange kampe under David, og også under Glen Riddersholm, da han var her. Jeg går på træningsbanen for at komme til at spille hver kamp, og jeg er selvfølgelig skuffet, når jeg ikke spiller. Om folk kalder mig backup eller reserve – det betegner jeg ikke mig selv som. Men vi er en fantastisk gruppe samlet her, og her er rigtig mange dygtige fodboldspillere. Jeg er skuffet hver gang, jeg ikke spiller, men samtidigt er jeg så også klar, når chancen endelig byder sig.”

Da Jesper Juelsgård, tilbage i sommeren 2016, blev hentet i Brøndby IF af daværende sportschef Jens Andersson var han hentet ind som venstreback, efter salget af Daniel Christensen. Siden da har vi nok oftest oplevet Juelsgård i det centrale forsvar, i hvert fald med David Nielsen ved roret. I AGF-trøjen har han opnået 114 kampe, hvoraf han i hele 88 af disse kampe kunne findes i som midtstopper. Tilværelsen som venstreback er dog blot endnu en af de ting, som gør Juelsgård så vigtig for et hold som AGF. Det gør ham endnu mere fleksibel, og det gavner enhver trup med multifunktionelle spillere. Han ser det også selv som en styrke.

”Jeg ser det som en kompetence at kunne spille flere positioner. Jeg foretrækker ikke det ene fremfor det andet, men nu har jeg spillet central forsvarer i et godt stykke tid. Det er spilletid, jeg går efter, og om det er på den ene eller den anden position, det lader jeg andre bestemme”

 

Man kan ikke klandre Juelsgård for ikke altid at give sig 100% for holdet, og han har trods alt også været i AGF siden august 2016. Siden da er der sket enormt meget i klubben og i truppen. Faktisk er det kun vores svenske kaptajn Niklas Backman, og så Sebastian Hausner og Benjamin Hvidt – som begge to på daværende tidspunkt kun var 16 år gamle – som stadig er at finde i truppen fra dengang. Hertil kan vi lægge et trænerskifte og en bronzemedalje oveni. Han har i den grad været et bærende individ for AGF’s kontinuitet, samt bidraget til at AGF er begyndt at stå meget stærkt.

”Jeg er sgu stolt af at have været her i så lang tid. Det er en klub, hvor vi har haft mange til- og afgange, så at man stadig står her og har været med i klubbens opadgående udvikling, er noget jeg er stolt over. Jeg føler mig overhovedet ikke mæt eller færdig på nogen måde – nærmere tværtimod”

 

Men med mange transfers ud og ind, og en helt ny trup, så ændrer adfærden sig. Det har Juelsgård været førstehåndsvidne til, hvor han oplever, at man i dag tackler tingene på en anden måde, end da han kom til AGF. Dette skyldes især faciliteterne, hvor projektet om modernisering på Fredensvang netop tilbage i 2016 startede. Dette har haft effekt på spillernes kvalitet og måde at tackle tingene på.

”Det er jo to forskellige trænere, jeg har haft. Jeg vil ikke pege nogen ud, men jeg synes, at vi i dag har en gruppe, der kan rigtig godt med hinanden. Der er spillere, inklusiv mig selv, der har været skuffede, når man ikke spiller. Men der er forskellige måder at tackle det på”

“I dag har vi et fantastisk anlæg, hvor man kan blive en bedre fodboldspiller. At have de faciliteter til rådighed gør hele holdet bedre. Før i tiden blev det tacklet anderledes når startelleveren blev valgt, når der blev tabt en kamp, og sågar når der blev vundet en kamp. Kulturen her i dag er, at næste kamp er vigtigst. Om det var en 4-0 sejr eller et 5-0 nederlag, så er man lidt videre, når man møder ind dagen efter og bliver klar til næste udfordring.”

 

Når alt kommer til alt, så må man bøje sig i støvet over spillere som affinder sig med at de ikke altid spiller, og bruger dette som motivation for at blive bedre. Jesper Juelsgård er et pragteksemplar herpå.

Det er muligt, at hans spil ikke altid har tilegnet sig i ligaens top, men man kan ikke tage noget fra hans evne til at agere topprofessionelt. Han har så meget rutine, ro og klasse omkring sin egen person, og han er et enormt forbillede for unge spillere. Han er altid klar til holdets tjeneste, og vi hører ham aldrig brokke sig eller kaste med mudder. Det er utroligt vigtigt med typer som Juelsgård, der bidrager med utroligt meget uden for banen, når muligheden for at bidrage på banen ikke byder sig.

Hvad tænker I om vores trofaste 18’er, har han egentlig fået den anerkendelse, han fortjener? Og hvordan ser I hans fremtid i klubben?

Få notifikation
Notifikation ved
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments