Efter kampen mod Brøndby – David Nielsen til MTAC: Vi viser et rigtig godt niveau

0

Af Rasmus Thomsen

Søndag aften var ventetiden ovre. 3F Superligaen er i gang igen og AGF åbnede sæsonen med en hjemmekamp mod ærkerivalerne fra Brøndby IF. Efter kampen var det en tilfreds AGF-cheftræner, der mødte pressen. David Nielsen fortalte også om valget af nyindkøbte Kurminowski fra start, samt fravalget af Søren Tengstedt.

I løbet af sommeren har der været stor udskiftning hos AGF. Flere profiler har forladt ”De Hviie” og klubbens nye sportschef Stig Inge Bjørnebye, har forsøgt at finde erstatninger. I søndags skulle flere af de nye spillere i aktion.

Fire debutanter var i startopstillingen og cheftræneren var tilfreds med premierekampen, der endte 1-1 mod sidste års mestre.

”Jeg synes, vi kommer ud og viser højt niveau. Jeg synes, vi starter kampen helt fantastisk. I de første 35 minutter er vi rigtig gode, men så stopper vi helt med at skubbe vores bagkæde over. Det gør, at vi kommer ned på siden med vores kanter, og så bliver vi lidt lave i de sidste 10 minutter, hvor de også får scoret et mål, om end det var lidt rodet fra vores side”.

“Men jeg synes, vi viser et rigtig godt niveau, og jeg var rigtig glad for det, jeg så fra vores hold i dag”

 

Med så meget udskiftning på holdet, var de fleste AGF-fans nok spændte på, hvilken forfatning holdet var i søndag aften. Indsatsen mod Brøndby var da også særdeles opløftende og de fire debutanter leverede alle fine præstationer. Særligt målmand Jesper Hansen og forsvarsspilleren Yann Bisseck udmærkede sig med gode præstationer.

Efter kampen spurgte vi David Nielsen, om han var positivt overrasket over indsatsen i sæsonens første kamp. Særligt med tanke på den store udskiftning i truppen og de fire debutanter i startopstillingen.

”Man siger jo altid, at man havde set det hele komme. Men jeg havde ikke set den start komme, hvor vi spiller helt fantastisk. Så det var rigtig stærkt”

“Og dejligt at se noget topniveau fra holdet tidligt, så vi kan arbejde ud fra dét niveau. Jeg synes, vi var det bedste hold i dag, set over hele kampen. Og det er stærkt gået af spillerne”

 

De seneste sæsoners suveræne AGF-topscorer Patrick Mortensen er skadet på ubestemt tid. Derfor er der en ledig plads i front på AGF-mandskabet. I kampen mod Brøndby havde David Nielsen valgt nyindkøbet Dawid Kurminovski til pladsen helt i front. Den polske angriber spillede hele kampen og Alexander Ammitzbøll så hele kampen fra bænken.

På trods af, at Kurminowski kun har været en uges tid i AGF, fik angriberen fuld spilletid. Dette begrundede David Nielsen således.

”Han har været igennem en pre-season dernede (i Slovakiet, red.), så han er fit og klar. Og han kan lugte et mål og være livlig hele kampen, så det var fint”

 

En anden spiller, der slet ikke fik spilletid, var Søren Tengstedt. Offensivspilleren blev siet fra truppen i sidste øjeblik.

”Vi havde Ammitzbøll med i dag, fordi vi tænkte, vi skulle løbe lidt dybt. Og så spiller vi allerede igen torsdag på kunstgræs, hvor Søren kan blive vigtig”

Heldigvis var det ikke en ny skade, der var kommet i vejen for Tengstedt. Og til spørgsmålet om Tengstedt er fit og klar til at spille, var cheftræneren tydelig i sit svar.

”Ja han er klar igen”

 

Få notifikation
Notifikation ved
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments