Det store transferoverblik m. Sandø og Ortved

0

Af Mattias Sundroos

Oven på en sæson, der bød på bronzemedaljer, kvalifikation til europæisk fodbold og toppræstationer hvor man kunne slå selv de bedste i 3F Superligaen, så var det svært ikke at gå ind til den nuværende sæson med store forventninger, men hvad skal til for, at de bliver forløst? 

Nu er sæsonen jo allerede skudt i gang, så før vi lader vores eksperter gå i krig med det nuværende transfervindue, så giver vi jer første lige et kort overblik over, hvad sæsonen indtil videre har budt på.

Det var en meget utraditionel “sommerferie” spillertruppen havde, da man så sent som d. 29 juli spillede den altafgørende kamp om europæisk fodbold mod OB. Da det heldigvis blev til en sejr betød det også, at man i AGF vidste, at det første europæiske opgør ventede allerede d. 27 august, under en måned efter.

På transferfronten gjorde man det hurtigt klart, at der ikke var nogen fremtid i klubben for hverken Ankersen eller Amini, da man ikke kunne nå til enighed om kontraktforlængelser. Derudover var man klar over, at Bundu ville kunne indbringe klubbens til dato største salg, så det var primært et spørgsmål om at finde den rette pris. Kevin Diks forlod klubben efter endt lejeophold, men man formåede heldigvis at forlænge lejeaftalen med endnu et år. Til sidst har der været utrolig meget snak om Casper Højer, men indtil videre så er Højer stadig iklædt hvidt.

Den anden vej var man hurtige til at skrive kontrakt med serbiske Milan Jevtovic, som allerede i juli-måned blev offentliggjort. Han var sammen med en konstant udviklende Gift Links og en landsholdsaktuel Thorsteinsson udset til at dække hullerne efter Bundu og Ankersen. Man tilføjede dog endnu en “kant” til truppen, da man kunne offentliggøre, at unge Søren Tengstedt valgte smilets by fremfor nordens Paris, og det skulle han ikke være den eneste, der gjorde. Blot ca. en uges tid før FC Honka-kampen kunne man offentliggøre købet af AaB-profilen Patrick Olsen.

Senest er Amini også vendt tilbage til truppen pga. store problemer med den tyrkiske klub Ankaragücü 5, men kun på en kontrakt indtil januar 2021. Derudover så er Magnus Kaastrup vendt hjem efter et succesfuldt lejeophold i Dortmund, så truppen ligner efterhånden et godt bud på et endeligt produkt.

Rent spilmæssigt har det været en blandet fornøjelse her fra start. Man har i momenter mod Vejle B i sæsonåbneren og FC Honka i Europa League vist rigtig flotte offensive takter, men samtidig også vist mangel på defensiv stabilitet, især også i europa-exitten mod NS Mura. Dog viste man 10 mod 11 i Randers, at den stærke defensiv-enhed stadig findes.

Så hvor står AGF egentlig oven på et europæisk-exit, salg af tidligere store profiler og med en kæmpe sæson at leve op til? Det er lige netop disse spørgsmål, vi har givet til eksperterne Daniel Ortved og Sture Sandø, samt hvordan de ser på det nuværende transfervindue for AGF og dets betydning for sæsonen.

Så få fyldt kaffekoppen op og bliv klogere på, hvad der er vigtigst for, at vi igen for en stærk AGF-sæson, samt hvad der bare ikke må ske.

 

Hvor står AGF i forhold til at kunne fortsætte fremgangen?

AGF fremlagde i sidste uge deres femårsplan, hvor ambitionerne er store, men samtidig ikke urealistiske, hvilket Jacob Nielsen af flere omgange har været ude at understrege. Det er fællesmålsætninger og alle i AGF står bag disse målsætninger og mener, at de er realistiske. Tager man målsætningen én bid af gangen, ja så kan man se, at næste sæson skal resultere i en top-6 placering samt endnu en europæisk kvalifikation:

De sportslige målsætninger frem mod 2025 er: (Kilde agf.dk) 

  • I sæson 2020/21 skal AGF først og fremmest kvalificere sig til Mesterskabsspillet og europæisk deltagelse i 2021/22.
  • Hvert år skal AGF som minimum være i Mesterskabsspillet
  • Senest i 2025 skal AGF minimum to gange have vundet medaljer i Superligaen.
  • Senest i 2025 skal AGF minimum én gang være kvalificeret til et europæisk gruppespil.
  • I 2025 skal AGF stadigvæk være den mest vindende klub i den danske pokalturnering, og som minimum opnå den 10. pokaltitel (pt. 9 titler).

Denne målsætning var begge vores eksperter meget enige i, da de spåede om den kommende sæson for AGF, hvor bl.a. den forøget chance for europæisk fodbold var noget Daniel Ortved understregede, at man skulle gå benhårdt efter:

“Jeg noterer mig jo, at direktør Jacob Nielsen helt konkret sagde, at de ville have mere. Og hvor er det forrygende med den sult fra en fodboldadresse i Danmark, der så ofte har slået hovedet mod en bjælke og er gået ud som et lys midt under renoveringen af projektet. Det ville være uambitiøst ikke at sigte efter en gentagelse, men med helt op til fem pladser i mesterskabsspillet 2021 kan – afhængig af pokalvinderen – give europæisk fodbold. De skal og vil være skuffede over mindre end top-6, men kommer de først med der, så vil det isoleret set også være skuffende, hvis ikke de spiller med om i hvert fald 4.-pladsen og kvalifikation til Conference League” – Ortved

 

Her var AGF-manden Sture Sandø dog en smule mere tilbageholdende, da han især bare hungrer efter at se stabilitet, hvilket det for alvor dufter af i og omkring AGF lige øjeblikket.

”Det ville være stort med top 6 igen. Bunden bliver et hundeslagsmål, og det bliver ikke sjovt at være en del af. Det lyder måske lidt som en defensiv udmelding, men se lige tilbage på de sidste 20 år og tæl top 6-placeringer. Det ville virkelig klæde AGF at spille to gode sæsoner i træk, lad os starte der” – Sandø

 

En anden ting, som vores eksperter især var begejstret over i sidste sæson, var frembruddet af ungdommen, som de dog ikke tror bliver de bærende spillere, men helt afgørende bredde-spillere når økonomien skal fastholdes. Derudover, ser de det som et klart sundhedstegn for infrastrukturen, at man kan bringe de unge frem, hvilket også skal til for at kunne bide skeer med de store, hvilket passer som hånd i handske med målsætningen om ”fortsat at investere i yngre, sultne og salgbare spillere”.

”Jeg har ikke selv stået med fingrene nede i den generation, der høstede store resultater på u-niveau, og som vi ser nogle af frugterne af nu. Men jeg har ofte kommenteret pokalkampe, hvor de har brugt de unge, og set glimt fra U19-spillere til fx KMD Cup, som har fået mig til at tænke: ‘der er noget der!’. Jeg tror dog ikke på, at de kommer et sted hen, hvor de kan holde en top-placering med en rygrad af egenudviklede spillere lige foreløbig. Det kræver en stærkere infrastruktur med et etableret akademi, så aarhusianske talenter ikke fristes af den nye motorvejs muligheder for at træne og spille i Herning og Ikast” –  Ortved

 

”Jeg synes, det ser enormt positivt ud. Hvidt og Hausner har vist sig virkelig flot frem, men Grønbæk har også gjort sig positivt bemærket. Og så er der også en spiller som Lunding, der er ved at blive den helt store helt oppe i Norge, ham håber jeg også, at vi kommer til at se meget mere til i Århus. Det er bare fedest med lokale drenge på holdet, og selvom alle givet vis ikke bliver profiler, så vidner det om, at man har fat i noget i forhold til talentarbejdet, hvor man ellers har halset efter mange konkurrenter i mange år efterhånden” – Sandø

 

Vigtigheden af lige netop dette transfervindue

Dette års transfervindue er på mange måder helt specielt. Udskudte deadlines, usikkerhed om både den nuværende og kommende økonomi, samt et svært opstartsforløb i forhold til at kunne vurdere spillerenes kampform. Ja, Corona har i den grad haft sin indvirkning på fodboldindustrien ikke blot hertil lands, men world-wide. Dog står AGF måske lidt stærkere end forventet.

Havde man fortalt AGF-fans i vinters, at man skulle miste Amini og Bundu, samt at Ankersen ville blomstre op, men ikke få forlænget sin kontrakt, så havde de østjyske hjerter måske fået forfærdelige flashbacks til tidligere sæsoner, hvor man endelig begyndte at bygge noget op, for så at se det smuldre allerede sæsonen efter. Der er dog mere positive vinde omkring smilets by nu, hvor vi står halvvejs igennem transfervinduet og man har fået skabt en god bredde på kanterne, samt har lavet en geni-streg i at nuppe en af AaBs helt store profiler, Patrick Olsen.

Salget af Bundu og farvellet til Ankersen, er da heller ikke noget, der afskrækker vores to eksperter, hvor en stor tiltro til ledelsen skinner tydeligt igennem.

”Nu starter en ny test, hvor den sportslige ledelse skal ud og agere i et Corona-ramt marked og erstatte nogle i AGF-kontekst store navne. De formåede jo at finde løsninger på og erstatninger for Bundu, Amini og Ankersen undervejs i sæsonen, så hvis vi ser en konsekvens af det særskilt – og jeg understreger hvis -, så tror jeg det bliver efter grundspillet. Jeg kunne levende forestille mig, at AGF kværner videre, hvor de slap og skaber lidt lir i Europa i et par runder, men først og fremmest en fin pointhøst i Superligaen” – Ortved

 

For begge eksperter lød budskabet for endnu en god sæson at fastholde det, der fungerede så godt i sidste sæson. Og selvom det både lyder som en kliché og ret simpelt, så skal dette transfervindue ikke være et desperat forsøg på at hente prominente spilere ind for at vise muskler, men i stedet et klogt vindue, hvor man sørger for at fastholde bredde og lukke huller, hvis de skulle opstå.

”Jeg er ret sikker på, at vi kommer til at se AGF stræbe mod samme spillestil, og hvis David Nielsen kan det – under forudsætning af, at alle hjørnestenene ikke sælges – så er de langt. Hvem ved, om der er endnu et niveau for Hausner og Hvidt at hente? Det kunne der sagtens være, og det samme gælder Thorsteinsson. De skal holde fast i spillernes momentum og holdets spillestil, så bliver de top-6-hold på ny. Som minimum!” – Ortved

”Vi er jo midt i et historisk langt transfervindue, og med tilgangen af Patrick Olsen, synes jeg faktisk, at AGF står rigtig godt rustet. Men det handler selvfølgelig lige så meget om, hvem der bliver solgt. Ryger Højer eksempelvis, så bliver det lige pludselig ekstremt vigtigt, at man henter en erstatning ind” – Sandø

 

Er I enige med eksperterne og hvordan ser i den nuværende trup? Er der nok bredde og kvalitet, eller mangler der noget for at igen kunne lege med i toppen?

Få notifikation
Notifikation ved
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments