Debat: Et år med David Nielsen: Kedeligt eller nødvendigt – hvad kan man forlange i AGF?

9
Foto: ritzau7Ernst van Norde

David Nielsen har nu stået i spidsen for AGF i et år. Et år med fokus på kontinuitet. Et år med fokus på et stærkt defensivt fundament.

I skrivende stund ligger AGF nummer 4 i Superligaen efter 11 spillerunder. Man har 6 point til 1. pladsen og målsætningen om top 6 er inden for rækkevidde. Alligevel er det som om at stemningen blandt eksperter og fans er noget lunken. – For AGF spiller kedeligt.

Hvis målsætningen om top 6 skal indfries, skal der nogle point på kontoen. I denne sæson har man blot tabt én kamp. AGF er under David Nielsens ledelse, blevet et hold, der er svære at slå.

Ceres Park er efterhånden et fort, som ikke kan erobres. Et fort hvor man blot har tabt to kampe i hele 2018.

Adskillige gange har man prøvet, at fyre en træner i Aarhus pga. udeblivende resultater eller uro på de indre linjer. Man har forsøgt sig med mange store navne, bl.a. en svensk mestertræner og en dansk ditto. Men lige lidt har det hjulpet. Ingen trænere er lykkedes med at vende den aarhusianske skude.

David Nielsen blev ansat da der sidste år, resterede otte kampe af efterårssæsonen. Da 17/18 sæsonen gik på vinterpause, sad de fleste nok med den sædvanlige fornemmelse om, at man igen havde ansat en forkert træner. David Nielsen lagde ud med blot, at vinde én ud af sine otte første kampe for klubben. I de otte kampe havde AGF samtidig en målscorer på 6-18.

Men i vinterpausen fik David Nielsen for alvor sat sit aftryk på holdet. Ruben Selles blev ansat som assistent og transfervinduet var mere roligt end længe.

På baggrund af Nielsen sløje efterårsstart, lykkedes målsætningen om top 6 ikke.

Derimod lykkedes det, med afsæt i et stærkt forår, at spille sig til en 7. plads i Superligaen. AGF glippede dog en Europa-tur, da man tabte playoff-kampen i Parken mod FCK.

Sommerens AGF-fornemmelser var gode. Man havde præsteret et forår med masser af point, og man havde fået opbygget et stærkt defensivt fundament.

Det blev mere tydeligt hvad David Nielsen ville med holdet. AGF skulle bygges op fra bunden. Defensiven skulle på plads og så måtte alt andet komme bagefter.

I Lyngby førte David Nielsen bl.a. holdet til nogle yderst overraskende bronzemedaljer, med dyder som hårdt arbejde og en solid defensiv. Dyder som han nu ville videreføre til AGF og Aarhus.

AGFs nye spillestil gjorde også at målmand Aleksandar Jovanovic kom i fokus. Adskillige kampe med rent bur, gjorde serberen til en profil.

Jovanovic blev som bekendt solgt denne sommer. Det største salg i AGF siden man solgte Aron Johansson.

Men hvad kan man så forvente?

Men tilbage til det kedelige. Under Nielsens ledelse har AGF præsteret, at holde målet rent tolv gange, hvoraf man har spillet 0-0 de syv af gangene.

AGF har tabt fem kampe i hele kalenderåret 2018, og man ligger nr. 4 i Superligaen.

Drømmen om top 6 lever i bedste velgående. Man hører sjældent negative historier om AGF i medierne og der er ro omkring holdet. AGF har haft to transfervinduer i træk uden de store udskiftninger, og man kan spore både kontinuitet og stabilitet i klubben.

Men hvad kan man egentlig forlange i AGF? Mere seværdigt fodbold, med flere mål og sejre? Flere transfers og store navne? En mere smilende cheftræner?

Hvad synes du om David Nielsens første år som AGF-træner? Deltag i debatten herunder:

Tryk Log ind for at kommentere
  Få notifikation  
nyeste ældste mest bedømte
Notifikation ved
Leone
Bruger

Han er sammen med Ruben konge for AGF – jeg håber de begge bliver i mange år fremover. Kedeligt eller ej – jeg lægger faktisk ikke så meget mærke til det, for efter mange magre år med en åben racerbane ned i vores eget mål, så er det rart endeligt at have få sat en prop i. Lige nu spiller vi også underholdende i hver 4-5 kamp, og når vi får samlet økonomi og bredde til det, så vil denne frekvens blive lavere for til sidst at kaste mesterskab af sig (FCK har været gennem det samme). DN er god… Læs mere »

irene
Bruger

Der er da kampe så kedelig, man næsten falder i søvn. Men vi får point på kontoen.
David er det bedst der er sket i AGF i mange år.

Jeg er mere optimistisk og tror på at skuden vender nu. Når man ser kampene, så er det ikke længere uro man føler, men håb og tro på de kan vinde.

Glæder mig til slutspillet

Frejensvang
Bruger

Jeg vil da KLART hellere kede mig og få et point, end at være flov over at tabe stort til Brøndby, Randers, Horsens osv. osv. for derefter at høre på træneren, som for 117. gang forklarer at spillerne ikke var klar …
DN er på alle områder en kæmpegevinst!

GraulundforPresident
Bruger

Helt igennem idiotisk spørgsmål at stille ovenpå et brag af en Brøndby-kamp for ganske nylig.

kimBo
Bruger

Den imo bedste træner vi har haft i nyere tid. Der er en klar plan, en udvikling som man kan spore. Har ikke set en træner før i agf der har snakket Så lidt om proces og udvikling, og stadigvæk leveret præcis dette. Det seje træk virker til at kunne blive ført ud i livet med David som træner. Han har en fed personlighed som passer spot on til klubbens værdier og måde at være på. Håber han bliver en slags Agfs Ståle, der kun bliver afsendt for udlandet. Hvor de andre trænere har knækket under for presset fra omverdenen,… Læs mere »

kimm
Bruger

David Nielsen er super dygtig til at sætte spillerne op til at levere en pragtpræstation i langt de fleste kampe men han virker også som en person der slider hårdt på holdet og hele organisationen. Det ville ikke undre mig hvis han blev skiftet ud om 1-2 år. Peter Sørensen var også en dygtig træner men hård nyser og senest ham de har i Brøndby som ryger snart (som jeg ikke lige husker navnet på måske af manglende interessere)

wellop
Bruger

Jeg synes ikke du kan sammenligne DN med PS eller Zorniger.
Det tror jeg i højere grad er Ruben Selles som påtager den rolle med de store krav og som den hårde nyser.

DN er spillernes mand og vil tage tæskene, så spillerne ikke behøver.
Jeg anser ham som langt mere sammenlignelig med Ståle (Selvom Ståle krakelerer i perioder).

Thomas Senior
Bruger

David Nielsen er mere realistisk i sin tilgang end de forrige 4 trænere, og det er i orden at man fokuserer meget på defensiven. Jeg bliver lidt bekymret når spillet begynder at ligne 4-1-4-1 og håber han mere bruger 4-2-3-1, og så er jeg også lidt bekymret for, at de unge spillere ikke får chancer nok. For at overbevise 100% så mangler han i en kamp at straffe uacceptabel elendig doven indsats af en af de ældre rutinerede spillere med en udskiftning midt i 1. halvleg.

anyoneofus
Bruger

David Nielsen har helt klart leveret varen i sit første år. Især når man tager hans første 8 kampe i betragtning. Jeg ser ikke de første 8 kampe som et udtryk for DN’s indledende effekt på et hold som træner, men som et udtryk for hvor skrøbeligt et fundament han overtog. Så set i lyset af hvor stor en fremgang han har formået at skabe fra de første 8 kampe til det efterfølgende forår og frem til nu, så er det helt vildt godt gået. Jeg var faktisk skeptisk ved ansættelsen af DN, da jeg simpelthen ikke havde tiltro til… Læs mere »