De fem største fodboldklubber i Danmark

0
© Allan S Voss/Sportsphotos.dk ©

Fodbold er en nationalsport i Danmark, og derfor er der mange glade fodboldentusiaster rundt om i landet. Flere tusinde samles flere gange om måneden til kamp for at støtte op om sit hold. Her er der holdtrøjer, kampråb, buh-råb, grillpølser og fadøl i lange baner – og stemningen afhænger uden tvivl af kampresultatet. Er der ikke tid til at besøge fodboldarenaen, ses kampene i stedet live på tv’et eller mobiltelefonen.

Men hvilke klubber er egentlig de største i Danmark? Det kan du læse mere om her, hvor vi gennemgår de fem største i landet. Har du brug for endnu flere nyheder, kan du her læse mere om fodbold.

 

F.C. København – bedre kendt som FCK

F.C. København har eksisteret siden 1992 og har hjemmebane på Østerbro i København i Parken. Klubben er også bedre kendt som FCK eller sit kælenavn Byens Hold – Løverne. FCK har ligget i den danske Superliga helt siden 1992-1993 og har desuden vundet 11 danmarksmesterskaber. Fra 2001-2017 har FCK dertil vundet 16 Superliga-medaljer i træk – en bronze, fem sølv og 10 guld. Dette er rekorden i dansk fodbold, og det er derfor en supersuccesfuld klub.

 

F.C. Midtjylland – kendt som Ulvene og Hedens Drenge

Den næste store fodboldklub i Danmark må uden tvivl siges at være F.C. Midtjylland. Klubben blev stiftet i 1999 og er også kendt som Ulvene eller Hedens Drenge. De har hjemmebane på MCH Arena i Herning med plads til 11.544 tilskuere.

Til dagligt træner klubben dog på Ikast FS’s fodboldanlæg. Første gang F.C. Midtjylland blev kåret som danske mestre var i 2014/15. Kåringen skete igen i 2017/18.

 

Brøndby IF – Drengene fra Vestegnen

Vi sætter igen kursen mod København med den næste store klub i Danmark. Nu er der tale om Brøndby IF, som hører hjemme i forstaden til København, nemlig Brøndbyvester. Brøndby IF har mange år på bagen, da klubben blev grundlagt helt tilbage i 1964.

Hjemmebanekampene foregår på Brøndby Stadion, hvor spillerne spiller i blåt og gult. Det er ikke kun i Danmark, at fodboldklubben har gjort sig bemærket. Internationalt har Brøndby IF nået kvartfinale i Mesterholdenes Europa Cup, semifinale i UEFA Cup samt kvalificeret sig til EUFA Champions League.

 

Aalborg Boldspilklub – Aalborgs AaB

Aalborg kan også byde ind med en stor fodboldklub i form af Aalborg Boldspilklub. Til daglig er klubben bedre kendt som AaB nationalt og Aalborg BK internationalt. Klubben har eksisteret siden 1885, men klubbens fodboldafdeling blev først stiftet i 1902. Hjemmebanen er i Aalborg Portland Park, hvor der er plads til 13.800 tilskuere. AaB var faktisk den første danske klub, der deltog i Champions League helt tilbage i 1995.

 

Aarhus Gymnastikforening af 1880 – AGF og De Hvii’e

Danmarks næststørste by har selvfølgelig også en stor klub. Her er der tale om AGF, som i sit fulde navn hedder Aarhus Gymnastikforening af 1880. Kælenavnene til klubben er mange, og du kan derfor også høre dem omtalt som De Hvii’e, Aarhus’ Drenge eller Byens Hold.

Klubben blev stiftet i 1880, og fodbolddelen kom til i 1902. AGF har hjemmebane på Ceres Park og må siges at have haft historisk succes med ni pokaltitler og fem danske mesterskaber i bagagen.