David til MTAC: Jeg er stolt af, at vi ikke smed geværet og i stedet genvandt æren

0

Af Mattias Sundroos 

De to bronze-definerende kampe mod FCK endte med værst tænkelige udfald, dog var det ikke en helt nedtrykt David Nielsen, vi fangede efter kampen.

“Jamen, jeg vil sige, at der er jo stor forskel på, at vi kunne have tabt 6-0, hvis vi havde smidt geværet. Og hvis FCK havde valgt at ride videre på bølgen og havde fundet noget godt spil frem. Ja, så kunne vi være kommet i alvorlige problemer, der virkelig kunne have gjort ondt på stoltheden. Og den følelse var meget vigtig for os, at vi ikke tog den med herfra” 

Som fan var det med stor frustration, at man så de første 5-10 minutters gode spil blive afløst af en 1-0 scoring af Københavnerne, men den følelse blev lynhurtigt erstattet af en frygt for en afklapsning, da målene til 2-0 og 3-0 blev sat ind. Parken var et inferno mandag aften, da ca. 10.500 mennesker kunne skråle FCK frem ad banen, og derfor var det også en stolt cheftræner, der trods alt kunne se sine gutter stoppe ydmygelsen og trods alt skabe en kamp til sidst.

“Vi tager herfra med, at de endnu en gang skulle de forsvare sig med næb og klør for at få alle tre point, så det var det bedste, vi kunne få ud af situationen, kan man sige, når vi nu var nede 3-0 til pausen” 

 

Faktisk så mente cheftræneren, at det uafgjorte resultat havde været fortjent ud fra spil og chancer, hvilket han lagde stor vægt på efter kampen.

“Altså FC København var selvfølgelig bedst i første halvleg, de laver 3 mål i dag. Vi var bedst i anden og laver anden. Overordnet set, så kunne kampen være endt uafgjort og det var der ikke nogen, der havde sagt noget til det. Så vi manglede lidt skarphed ellers havde vi fået point med herfra i dag” 

 

Rent faktisk mente David slet ikke, at den “forfærdelige” første halvleg var så slemt, som man gjorde den til ud fra resultatet, da især dommeren tog nogle specielle beslutninger og FCK havde marginalerne med sig uden at spille overvælende.

“Ja, men altså det….når vi er bagud 3-0, så kommer fokus til at være på, at det var en frygtelig halvleg af AGF og helt forfærdeligt osv. Men det er jo tre situation, der gør de scorer de mål. De får lov at sparke tre hjørnespark, hvilket er helt surrealistisk, hvordan de får lov til det, da det er dem, der laver frisparkene. Så det var der frustrationer omkring, men overordnet set så er det klart, at vi kom til at mangle den sidste koncentration.

 

Pausen blev alt afgørende

Som nævnt af David, var det en kamp med to ansigter. Derfor var vi naturligvis også meget nysgerrig på, hvad han havde sagt til sine gutter i pausen siden, man fik vendt momentum, som man gjorde. Her understrede David, at den gamle kliché med bare at tale med store bogstaver, når tingene går skidt, var så langt fra sandheden og hvad der var brug for, som man kunne komme. I stedet handlede det om to ting: Ro og tro:

“Jeg lavede ingen ændringer i pausen. Det handler bare om tro og ro. Det bliver hektisk for spillerne i dag og ubehageligt, da man føler sig ydmyget. Så det handlede meget mere om at tale ind til de følelser, som der var og minde dem om, at det var der ingen grund til, da det var tre situationer, der var skyld i det resultat og ikke en stor dominans” 

 

Derfor forsøgte trænerteamet at male til ro og få samlet mandskabet, hvilket også blev udslagsgivende, da et momentum med 10.500 fans i ryggen også pludselig kunne vendes til et pres, hvis den mindste frygt kunne blive fremkaldet. Hvilket man trods alt lykkedes med.

“Det bliver ubehageligt for spillerne efter så kort tid at stå derinde og være bagud 2-0, og så vil nogen hurtigt op at score, mens andre tænker, at vi skal undgå 3-0 målet, og så opstår der en stor afstand i vores hold. Men fra starten af kampen synes jeg, at vi spiller godt og får sat nogle gode ting sammen. Så vi er egentlig meget rolige nede til pause, fordi spillerne føler, at de har spillet ad helvedes til og det hele er forfærdeligt, men så fortæller vi dem, at der er masser af plads at spille på og vi skal bare gå ud og give dem en god respons nu”

 

Dog lykkedes det som sagt ikke at levere det helt perfekte comeback og tage fra Parken med point i rygsækken, men cheftræneren fortrød ikke taktikken til mandagens kamp, men mener blot, at marginalerne var udslagsgivende.

“Det er nogle vilde kampe, vi spiller mod FCK, men det er også sådan, vi har slået dem. Det koster lidt på noget af den kontrol, som vi normalt vil have. De er jo blevet et hold, der ikke spiller så meget inde i mellemrummene længere og spiller sig til de store chancer, de kommer jo ikke rigtig ned bag os på noget tidspunkt. De er blevet lidt tungere i deres spil og det gør, at de på mange måder minder mere om FC Midtjylland nu i forhold til tyngden på dødbolde og de her ting. Når man er herinde i Parken, så plejer man jo at blive spillet ud af banen langs jorden, men det var ikke tilfældet for os i dag”

 

Derfor fik vi dog heller ikke David til at afskrive bronzemedaljerne endnu, da han tror på, at med den intensitet og tempo man kan leverer i AGF-lejren, så er de 6 point op til FCK ikke en umulighed på de sidste fire runder.

“Det ved man ikke. For vores del, så er det klart, at det ikke var optimalt for os at tabe de her to kampe mod FCK. Vi spiller to tætte opgør med dem nu og ender desværre op med at tabe begge to, hvilket gør, at vi kommer mange point efter dem, men vi skal blive ved med at presse på nu. Vi har de næste kampe, hvor vi skal tage vores tempo og intensitet med ind i dem, og sørge for at gå ud og gør alt, hvad vi kan for at vinde de kampe, så må vi se, hvad der sker”

Få notifikation
Notifikation ved
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments