David Nielsen om NP: Han spiller fuldstændig vildt

3
© Allan S Voss/Sportsphotos.dk ©

Da Nicolai Poulsen blev offentliggjort som ny spiller i AGF var der lunkne meninger om den tidligere Randers-spiller. De er sat til skamme, og i følge David Nielsen er vores nye midtbanegeneral uovertruffen.

I et forsøg på at erstatte en del af Guiras midtbanepligter og Stages tidligere rolle har Nicolai Poulsen haft en tilfredsstillende start på karrieren i AGF.

Han er røget direkte ind i start 11’eren med knopperne først og begge ben strakt, en spillestil David Nielsen prislønner:

– Han er fuldstændig voldsom. Han spiller fuldstændig vildt. Det er derfor, vi kan spille, som vi gør. Han binder tingene sammen, og mod FCM gjorde han Mustafa Amini bedre. Det så rigtig godt ud, at de var tættere på hinanden.

– Der var power i det, og Nicolai er en ekstremt dygtig spiller, som virkelig er kommet ind og har taget fat i tingene, siger David Nielsen i følge bold.dk.

Er truppen endelig komplet?

Med nyerhvervelser i NP, Gersbach, Helenius og Thorsteinsson er der hård konkurrence på de fleste pladser – og så er målmandskabalen måske endelig gået op. David Nielsen er i hvert fald tilfreds med truppen, og ser mange muligheder:

– Vi kan gøre mange ting med vores hold. Vi kan ændre udtryk med de spillere, vi har på bænken. Vi kan få noget fart ind i venstresiden, hvor Tobias Sana kom ind i stedet for Jon mod FCM, fortæller han i følge bold.dk og fortsætter:

– Vi har Alexander Ammitzbøll, som kan løbe dybt, og vi har Nicklas Helenius, der kan komme ind, når vi har et tungt spilovertag.

Selvom der kun er kommet ét skaldet point ind på kontoen, så er der god grund til at tro på lyse tider i Aarhus. Truppen er god, spillet så udemærket ud mod FCK (i hvert fald i første halvleg) og de næste runder er overkommelige. KSDH for sa***!

Få notifikation
Notifikation ved
3 Comments
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
gffan17
2 år siden

Det var ikke mange som var helt oppe at ringe da vi hentede NP, men han har squ gjort det flot i de første 3 kampe. Specielt er jeg blevet overrasket over hans boldomgang, han minder lidt om William Kvist, den her “kedelige” midtbane mand som bare altid gør det rigtige og sætter sine medspillere op + redder deres fejl – den type er uundværlige. Nu savner jeg bare en opgradering på midtbanen som kan tage Blumes plads i start 11. Blume er en fin rotationsspiller, men for at komme i top 6 mangler vi en som virkelig kan gøre… Læs mere »

dengamle
2 år siden

Fantastisk spiller og flot set af PC – og så +15 mill i bytte for Stage – nu mangler vi blot at finde hvem der skal være den tredie makker på midtbanen…

zcml
2 år siden
Reply to  dengamle

Blume fik ellers en lovende start, men har ikke helt kunnet leve op til det. Synes helt klart at vi mangler en 10’er til at udfylde den rolle Sana ikke rigtigt har kunnet med succes i længden. En kreativ og målfarlig off. midt. Nogen vil mene at det er planen at vi skal spille med en 6’er og to 8’ere på den centrale midt, men i så fald skal vi ha’ nogle kanter, der er mere spilskabende og målfarlige. Thorsteinsson og Bundu kunne gøre det, men så skal Bundu til at levere flere stabilt gode præstationer, og mål. Og Jon… Læs mere »