David Nielsen og nøglen til succes

3
© Allan S Voss/Sportsphotos.dk ©
David Nielsen har rystet op i holdets spillestil og givet truppen en solid overhaling på det mentale plan, for David Nielsen har en særlig spidskompetence, der kan samle 24 spillere til én enhed. 

David Nielsen fik en hård medfart sidste sæson, da AGF løb ind i en skidt periode med dårlige resultater. Det blev dog reddet af et flot nedrykningsspil og et hæderligt forsøg på Europa League-pladser – og nu virker holdet stærkere end nogensinde under David Nielsens tid.

David Nielsen har vendt vinderkulturen i AGF. Otte kampe og en status, der lyder på ubesejret, det er vel efterhånden et stykke tid siden, at en Superliga-start har budt på det.

Læs også: Michael ‘Jøden’ sætter drømmeholdet i AGF

Med en defensiv orienteret taktik, en bundsolid fightervilje i truppen og en topmotiveret træner, så ligner spillestilen og de mange 1-0 sejre til forveksling David Nielsens tid i Lyngby, der kastede en bronzemedalje efter sig. Selvom omstændighederne er anderledes i AGF med; klubbens historie, traditionerne, presset, fankulturen og det spillermæssige niveau.

Hvor forvekslingen mellem de to klubber går i ét er, at den nordjyske cheftræner er igang med at skabe en vinderkultur i klubben, hvor alle og enhver vil gøre alt for sidemakkeren, og hvor mentaliteten, ifølge David Nielsen, er nøglen til dette:

– For det første har vi i AGF spillet et andet system nu i snart fem måneder end jeg gjorde i Lyngby. Og det har været for at tilpasse taktikken til spillerne. Jeg har ikke et taktisk blueprint, jeg ruller ud, når jeg kommer til en klub. Men det har jeg på mentaliteten, siger David Nielsen ifølge Stiften og fortsætter:

– For mig handler det om, at vi er sammen om det. Vi er stærke og vi lader os ikke slå ud. Vi er villige til at gøre alt og arbejde benhamrende hårdt. Gøre det der skal til, ganske enkelt. Og vi er kommet et godt stykke vej hvad det angår. Vi har ikke de store udsving i vores præstationer som holdet har haft tidligere. Og det er ikke et udtryk for spillestil men mentalitet. Mentaliteten er det altoverskyggende for mig.

David Nielsen har med hans helt egen stil og skræmmende motiverende aura skabt et hold, der virker til at ville dø for træneren, hinanden og klubben.

Vi har fundet to eksempler på David Nielsens kundskaber når det kommer til motivation og det at få opbygget den benhårde mentalitet, der i følge David Nielsen er altafgørende, både fra tiden i Lyngby og nu i AGF:

Tryk Log ind for at kommentere
  Få notifikation  
nyeste ældste mest bedømte
Notifikation ved
Legerdemain
Bruger

Kæmpe chef, vores chef, KSDH!

MartinO
Bruger

– For det første har vi i AGF spillet et andet system nu i snart fem måneder end jeg gjorde i Lyngby. Og det har været for at tilpasse taktikken til spillerne. Jeg har ikke et taktisk blueprint, jeg ruller ud, når jeg kommer til en klub. Men det har jeg på mentaliteten, siger David Nielsen og fortsætter: – Ligheden er nok mere mentaliteten end det er spillestilen. For det første har vi i AGF spillet et andet system nu i snart fem måneder end jeg gjorde i Lyngby. Og det har været for at tilpasse taktikken til spillerne. Jeg… Læs mere »