Three more years! David Nielsen forlænger med AGF

0
AGF - Lyngby , Alka Superliga, Ceres Park, Aarhus , 16. oktober : AGFs træner David Nielsen

AGF har i dag meldt ud, at David Nielsen og klubben er nået til enighed om en forlængelse af hans aftale. 

David Nielsen har fået tre år ekstra i klubben, og selvom rygter om tysk interesse og et bud fra Malmø har fyldt en del, så endte det med AGF.

“Jeg er rigtig glad for at være i AGF, hvor vi længe har haft gang i en god og spændende udvikling. Det vil jeg gerne fortsætte med at bidrage til og arbejde videre i det spor, vi i fællesskab har lagt. Så jeg er slet ikke klar til at forlade AGF, hvor jeg er omgivet af dygtige og kompetente folk – både omkring ligaholdet og i talentsektoren, og hvor jeg til daglig får lov til at arbejde med dygtige spillere i en fantastisk klub – det vil jeg fortsat gerne være en del af. Så jeg er meget glad for, at vi nu har lavet en ny aftale,” siger David Nielsen til klubbens hjemmeside.

David Nielsen har siden 2017 stået i spidsen for AGF, og det har hele tiden været tydeligt, at den spillestil, udtryk og mentalitet han har bragt med sig har været helt rigtigt for klubben.

Tryk Log ind for at kommentere
  Få notifikation  
Notifikation ved