David N og Højer til MTAC: Vi jagter bronzemedaljerne

0

Af Rasmus Thomsen

AGF har leveret svingende resultater i løbet af forårssæsonen. Der er dog stadig stor spænding i toppen af 3F Superligaen, hvor AGF særligt bejler til tredjepladsen og dermed muligheden for bronzemedaljer for andet år i træk.

Der resterer stadig fem kampe af mesterskabsspillet i 3F Superligaen. AGF ligger på fjerdepladsen med tre point op til F.C. København på tredjepladsen. Samtidig har aarhusianerne tre point ned til FC Nordsjælland på femtepladsen.

Drømmen om at gentage den flotte bedrift fra sidste sæson, hvor det lykkedes at sikre sig bronzemedaljer for første gang siden 1997, er stadig intakt.

Efter kampen mod F.C. København i søndags mødte vi Casper Højer Nielsen og David Nielsen. Både forsvarsprofilen og cheftræneren var enige om, at AGF er i en position, hvor holdet skal ud at jagte tredjepladsen, frem for at forsvare fjerdepladsen.

”Vi jagter alle kampe. Vi jagter også udviklingen af vores hold. Vi jagter en masse ting. Der er masser for os at spille om endnu”.

”Det handler for os om at køre fuldt skrald nu. Nu skal vi til Parken på mandag og det bliver en fed kamp igen. Så skal vi bare sørge for at være klar og spille, som vi har gjort i de sidste tre kampe. Det er den måde, som vi gerne vil spille på”, sagde en positiv AGF-cheftræner til MTAC umiddelbart efter FCK-kampen.

 

Selvom AGF kun har vundet én ud af de seneste ti kampe, som de har spillet i både pokalturneringen og ligaen, var der også stadig stor optimisme at spore hos søndagens målscorer Casper Højer Nielsen.

Manden med det gyldne venstre ben var helt på linje med sin træner. AGF skal jagte tredjepladsen – ikke forsvare fjerdepladsen.

”Vi er klart ude at jagte. Det ligger bedst til vores hold. Alt er åbent endnu, selvom vi tabte et slag i dag (i søndags, red.). Vi kommer stærkt igen på mandag”

 

Og selvom “De Hviie” har været inde i en negativ stime af kampe, med få point til følge, så mener Højer, at gejsten og viljen på holdet er intakt.

”Jeg synes, det siger lidt sig selv i forhold til hvordan, vi kom ud til kampen i dag. Vi er klar”

 

Hvis AGF ender med medaljer igen i år, vil det være første gang siden sæsonerne 95/96 og 96/97, at AGF får medaljer om halsen to år i træk.

Få notifikation
Notifikation ved
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments