Danny Olsen: Vi har brug for fansenes hjælp på mandag

22

De århusianske fodboldfans er så småt ved at miste tålmodigheden med byens hold, der kæmper for overlevelse.

På mandag står holdet overfor pengestærke Brøndby, og hvis de hvide endelig skal hive alle tre point på hjemmebane, kræver det fansenes opbakning, mener Danny Olsen.

– Vi skal rejse os på mandag mod Brøndby. Vi vil så gerne have en hjemmebanesejr, men det kræver, at alle mand hjælper til, siger Danny Olsen ifølge Ritzau.

– Vi har også rigtig meget brug for, at alle fansene bakker os op, selvom det er en svær tid. Uden deres opbakning bliver det endnu hårdere.

Få notifikation
Notifikation ved
22 Comments
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
Nickk
6 år siden

Ingen tvivl om at de kan bruge al den opbakning fra lægterne som de kan få – man kunne jo mene at man fra ledelsen side anderkendte dette og gav gratis adgang til Brøndby kampen eller kampen efter for at få fuld opbakning, og selvfølgelig som en slags plaster på såret til alle de stakkels mennesker der troligt at dukket op kamp efter kamp i troen om at da snart må vende… Det er efterhånden ved at være et stykke tid siden at en billet til kamp på Communale sidst repræsenterede value for money…

MC
MC
6 år siden

Det vi har brug for er 11 spillere der kan og vil, samt en træner med kompetencerne til at lave en taktik og sætte holdet på en måde så vi ikke fremstår som et hold fra 2. division.
Hvad fansene på lægterne gør, betyder røv og nøgler når ovenstående ikke er til stede.

Arctic
6 år siden

At se JC og bsn få endnu en sæson med elendige beslutninger og rykke ud med 15 point næste sæson, det vil jeg meget gerne grine af.

nlg
nlg
6 år siden

Opbakningen har været stor til hver hjemmekamp. Jo flere der kommer jo ringere plejer de at spille. Tror faktisk at det ville bedre uden tilskuere eller rettere, det kan ikke blive ringere.

Agf Marthy
6 år siden

Hvis de gerne vil ha opbakning på mandag vil jeg også mene at de må lukke folk gratis ind og gi dem med sæson kort en gratis fadbamse eller for Max 50 kr,men de forlanger nu nok fuld pris

Bobbe78
6 år siden

Jeg har skrevet til AGF omkring en mulig fan-dag enten gratis adgang eller med stærkt nedsat pris, da jeg mener klubben har brug for opbakningen og at det kunne være godt givet ud, da en nedrykning kan koste klubben næsten 20 mill…. Jeg fik mail retur med det svar, at det kunne man ikke gøre imod sæsonkortholderne.. Hmmm 🙁 Jeg har selv sæsonkort og er bedøvende ligeglad med at en kamp eller resten af hjemmekampene er gratis, fordi man vil have flere på stadion… Hvis det kan hjælpe spillerne og give dem selvtillid i de sidste par kampe, så er… Læs mere »

chilli
6 år siden

Klubben er i frit fald på alke måder, og det er ingen
Vej tilbage.

Fuldt hus ville ikke hjælpe en fløjtede fis,
Spillerne er pisse ligeglade. I modsat fald havde man
Nok vundet en hjemmekamp for længe siden.

Min holdning er, at klubben efterhånden er nød til at rykke ned
Så vi kan komme igang med en stor vask. Og få smidt
De ansvarlige personer ud af klubben.

midgaard
6 år siden

– synes du de to gange tidligere storvask har hjulpet? Ok, Danny har ret, vi må støtte op om klubben nu. Om ikke andet er målet nu soleklart for alle – OVERLEVELSE I SUPERLIGAEN

Loftus
6 år siden

Midt i al elendigheden er jeg faktisk glad for at læse denne her tråd. Godt at se, at klubben som institution nu også bliver stillet til ansvar af os fans. Vi er klubben. Ledelsen får bare løn af den. Og respekt til Bobbe for at skrive til dem og foreslå fri entré. Det er en pissegod idé.

Aarhus8260
6 år siden

Fint at bede om vi fans opbakning. Det gør vi kamp efter kamp, måned efter måned og år efter år, men hvad hjælper det. Vi fans er på hjemmebane blevet sjoflet til at spillere og ledelsen, at det næsten er ufatteligt, at der stadig møder tilskuere op til det lorte spil, som præsteres på hjemmebane. Selv om jeg er glødende GF fan og har været det i ufattelige mange år, kan jeg mærke på mig selv, at jeg er tæt på at have fået nok. Klubben flytter sig ikke spor i den rigtige retning, og har ikke gjort det i… Læs mere »

luigi
6 år siden

Tag det nu roligt drenge. Vi lander godt nok på en 12. plads, men superligaen bliver udvidet til 14 hold næste år, vi får ny kompetent træner og sportschef samt udskiftet
halvdelen af truppen. En række af byens spidser skyder 250 millioner i klubben og løbebanen bliver fjernet . . . . . . . Det er i hvert fald det jeg vil drømme om, når jag går til køjs om lidt

Vatsadze21
6 år siden

Tror snart ikke at vi kan give mere opbakning!!

Guffe
6 år siden

I tærer på os. Og så har i oveni købet tilladt jer at tabe de seneste fire opgør mod vores ærkefjender fra Brøndby. Skal vi tabe for femte gang i træk til dem, pisser i for vildt på os. I fatter ikke hvor ondt det før at tabe til Brøndby. Nu beder I om vores hjælp, igen, det er satme på tide at I giver lidt tilbage på den opbakning vi altid giver jer. Vi er der for jer, er I der for os?

crazy horse
6 år siden

Helt ærlig, vi skal altså møde op på mandag og give spillerne den fornødne opbakning, det har de brug for. Brøndby møder talstærkt op, hvad tror i ikke de tænker hvis de ser at der ikke er ret mange gf èr på tribunerne. Det er hvert fald ikke god fankultur at blive væk fordi det går dårligt. Hvad med om de tænkte hold kæft AGF spiller dårligt men deres fans sparker røv for vildt, det er jo det der kendetegner os GF`er at vi bakker op og støtter VORES HOLD, AGF. Spillet har vi ringe indflydelse på, men opbakningen kan… Læs mere »

Guffe
6 år siden

@crazy horse.
Zzzzzzzzz den opsang har vi hørt på i femten år. Der må da for helvede være grænser for hvad man skal finde sig i. Tænk sig at blive fodret med lort hver gang man er derude, og så endda selv betale for det. Jeg er færdig med at komme på stadion indtil der ikke er 95% chance for at betale for at blive offentligt ydmyget. Jeg vil simpelthen se noget blod, sved og tårer. Er rasende over hvad jeg er vlevt budt så længe nu. Grænsen er nået for mig.

habo95
6 år siden

@crazy horse, hørt – selvom vi står i lort til halsen, skal ingen komme og sige, at det er os fans, der har svigtet!

Guffe
6 år siden

Jeg får kvalme når typer som jer ovenfor antyder at krisen "måske" er fansenes skyld. Eller at vi kan være skyld i en nedrykning hvis ikke vi lige viser flaget på mandag. At vi har svigtet. Kvalme!

Bobbe78
6 år siden

Det er overhovedet ikke vores skyld, men vi har som fans pligt til at støtte holdet i denne periode.. Tror det er det folk mener, når der bliver sagt man skal komme på stadion.. Ja der kommer nok et par kommentar nu om at "jeg er ægte fan og møder på stadion til hver hjemmekamp" osv.. Men alle kan se at med de tilskuer der kommer i øjeblikket(6000 mod de normale ca 10000), så må man tro, at der nogen som kun kommer når det går godt.. MEN når det er sagt, så er alle mand på stadion mand, kvinde,… Læs mere »

crazy horse
6 år siden

http://www.morethanaclub.dk/profile.php?lookup=4228 selvfølgelig er det ikke fansenes skyld, og det var slet ikke for at sige at jeg er bedre end dem der bliver væk, jeg synes bare folk skal komme på station og skabe en stemning, det skader hvert fald ikke. Guffe, sådan som du brokker dig, det er nøjagtig sådan jeg selv lyder når jeg er på vej hjem fra station, så siger jeg også : Det er satme sidste gang jeg kommer på station for at blive pisset på, og den og den spiller burde have så mange tæsk at deres børnebørn engang i fremtiden bliver født med… Læs mere »

Guffe
6 år siden

Jeg kører ikke fra kbh til Aarhus for at blive pisset op og ned af ryggen. Til gengæld kommer jeg og støtter dem i den vigtige kamp i slagelse om et par uger. For nej, jeg kan ikke lade være, men jeg er totalt drænet for energi og vågner hver morgen i dårlig humør for tiden. Det er helt af helvede til at elske den her amatøragtige klub sådan.

crazy horse
6 år siden

Sådan tror jeg vi er mange der har det, jeg kan nikke genkendende til samme symptomer, men husk på det er også det, der gør det så fantastisk når de vinder og det går godt.

Hvis du bor i Kbh så kommer jeg sgu ikke og henter dig, men så sidder du vel foran fjerneren kl 17.00 med en kold øl i hånden, så gør jeg det samme på station, så kan vi drikke en pilsner sammen på den måde.

God kamp Guffe, det skal nok gå

Guffe
6 år siden

Lige over. Det ved jeg ikke om det skal. Jeg tror ikke at det går, men er åben overfor en positiv overraskelse. Ihvertfald bør denne sæson (oveni de sytten foregående) betyde det helt store blodbad på ledelsesgangen efter sæsonen og inden vi skal forberede os på næste sæson. Vi skal bl.a. Have indkøbt et halvt hold i det kommende transfervindue, og der skal BSN altså ikke stå forrest når der skal handles ind.