BSN vil se AGF i top 6 igen

10

AGF ligner et hold der efter de første 8 kampe, igen burde spille i den bedste Danske række. Sportschef Brian Steen Nielsen er ved at finde den ydmyghed frem omkring klubben, som ikke var til stede med den tidligere træner, Erik Rasmussen.

”Vi regner ikke med noget, men vi håber og arbejder efter at rykke op”, siger Brian Steen Nielsen til Indkast.dk

Hvis AGF forsætter, som de har startet vil byens hold meget vel, skulle spille superligafodbold igen. Og hvis det skulle ske, satser Brian Steen Nielsen på en placering i den bedre halvdel.

”Vi vil forsøge, at komme derop, hvor man synes det er sjovt, nemlig top 6. Vi har været der før, og hvis vi kommer derop igen, synes jeg, at vi er nået rigtig langt inden for de midler vi har”, udtaler sportschefen til Indkast.dk

Brian Steen Nielsen spillede i AGF fra 2002-2004, han spillede 65 turneringskampe og scorede 5 mål.

Hvis AGF skulle lykkedes at rykke op og ende i top 6, ville det kun være 2.gang siden sæsonen 96-97 hvor AGF endte som nr. 3.

Få notifikation
Notifikation ved
10 Comments
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
Christiano
11 år siden

Og jeg vil se BSN på banen igen. Hævnen kommer fra Brian Steen!

af2420
11 år siden

og så begynder det igen :/

Krollan
11 år siden

@ af2420
Rolig nu – det er jo slet ikke det samme som sidste sæsons jubel optimisme. BSN forklarer jo bare klubbens langsigtede målsætninger, og der synes jeg absolut ikke top 6 er urealistisk. Man skal vel have målsætninger i fodbold!

Steen6372
11 år siden

Ja BSN burde svare "ingen kommentarer" på det spørgsmål, men han har nok fået det ledende spørgsmål, om man gerne vil i top 6 igen, hvortil han så har svaret ja. Og derefter kan alle så igen sige, at man mangler ydmyghed i klubben. Det er en anelse trættende faktisk.

GFsiden86
11 år siden

Alle klubber har et mål syntes det ok at udmelde hvad man vil, kan spillerne ikke håndtere det pres høre de til i DS eller lign.

Spørgsmåll til jer der mener der mangler ydmyghed osv. Hvad skal målet ellers være? Kamp om nedrygning? Alle ved jo hvis han svare ingen kommentar koges der også suppe på det

DeGrasso
11 år siden

Det er da helt ved siden af, at tale om manglende ydmyghed her!! BSN påpeger jo blot, hvor der er sjovt at spille – og fremhæver samtidigt at der ikke findes nogen garanti for oprykning! Helt klart en klog udtalelse -modsat medaljer mm. under ER.

chilli
11 år siden

ja, fint med langsigtede målsætninger. Spørgsmålet er blot, om AGF har noget at gøre i suppen i f.eks. næste sæson. Der bliver nok ikke tilført de helt vilde nye spillere, tværtimod forsvinder der nok et par stykker bl.a. BF. Faktum er da osgå, at holdet pt. ikke spiller til superliga niveau, hvem skulle de kunne slå? jo, på en god dag Aab, men ellers tror jeg ikke vi kan slå nogen af holdene.

Men selvfølgelig skal man heller ikke gå efter at blive nr. 3 i 1 div., så hellere op og kæmpe for overlevelse i suppen.

Always AGF
11 år siden

AGF er pt. et rigtig godt 1. Divisions hold men så heller ikke mere… men derfor skal de selvfølgelig i Superligaen og gøre en god figur men ikke nødvendigvis have medaljer de første par år…måske endda en tur ned i 1. Division og så op igen… vi må være realistiske… AGF er altså ikke bedere pt. og slet ikke med den økonomi…ærgeligt men sandt.

JensMH
11 år siden

Den dag vi i AGF holder op med at sætte høje mål, er det ikke det samme mere.

24pingu
11 år siden

bliver et elevatorhold de næste 10/15 år glem alt om topfodbold i århus bsn