AGFs stærke forsvarskrumtap Anders Kure har valgt ikke at forlænge sin kontrakt med AGF, der udløber efter sæsonen.
Viceanføreren, der har spillet hele karrieren i AGF, har længe luften tanken om at prøve noget nyt, hvorfor han nu søger mod nye græsgange, skriver AGF på klubbens hjemmeside.
Ifølge Århus Stiftstidende skulle OB være særdeles interesserede i at tilknytte Kure.
Morethanaclub.dk vil gerne benytte lejligheden til at sige tak til Anders Kure, for at have repræsenteret den Hvide trøje i intet mindre end 20 år. Det har været en fornøjelse at følge din karriere, din vilje og fight i den hvide trøje, og vi ønsker dig alt held og lykke i fremtiden!
Åhh Anders Kure, du er mit livs kærlighed,
Åhh Anders Kure, Gør min kæreste gravid
Åhh Anders Kure, gid jeg var ligesom dig!!
tak for indsatsen og go vind fremover.
Held og lykke, Kure.
Forståeligt…
Held og lykke fremover…
Dette må og skal være starten på et "nyt" AGF !!!!
Absoulut hjertet og indstillingen, men har ganske enkelt ikke niveau til at begå sig mod de gode hold…..farveller
Ja, Tak til en stor fighter og rigtig AGFer. I gangske mange kampe var du den bedste, og vi kunne godt have brugt dig i 1. division.
Held og lykke fremover.
Held og lykke Kure du vil blive savnet!
tak for hvad? Ja, manden har hjertet det rette sted, men hans evner som forboldspiller rækker sgu ikke særlig langt. Super fin fyr, men har kostet alt for meget i mange år.
Trist. En ægte fighter og GF'er, der flere gange har reddet holdet ved at give alt!
Held og lykke. Tak for indsatsen.
TAK FOR ALT KURE <3
Det er jo ok. Du er en helt fin fodboldspiller med et super fighterhjerte. Men nogen landsholdsspiller bliver du aldrig, så vi kan jo undvære dig, hvis vi skal. Tak for kampen.
PS – du vil passe godt ind i OB's lidt fysiske stil, hvor teknikken i mange år har været en mangelvare i deres centrale forsvar. Ansætter de dig, fortsætter de lidt den trend. Så det hænger godt sammen.
Tak for den altid helhjertede indsats Kure. En rigtig klubmand. Din fight vil blive savnet! Men på længere sigt åbner det også op for en mere boldspillende midterforsvarer.
Held og lykke hvor end du er. Jeg vil altid tage godt i mod dig i Aarhus.
Øv – den bedste midterforsvarer i AGF siden Leon vikarierede på pladsen…
Tak for en kæmpe indsats og altid godt humør. Kure er en af dem, der kan se sig selv i spejlet med stolthed, fordi han altid kæmper.
Tak for alt – Håber du tager til udlandet.
Elendig fodboldspiller, men dog en personlighed vi godt kunne have brugt i divisionen. Vel forståeligt nok at han vil væk.
ÆV! ind på [url]http://kureknappen.dk[/url] og hør den sang en sidste gang
At sige at man ikke kommer til at savne ham forstår jeg ganske enkelt ikke. Anders Kure har været fantastisk til at dække mand mand mod eks Ndoye, Fall og jeg ved ikke hvem.
Kure du ønskes alt det bedste herfra, dog håber jeg også at det bliver udlandet der vinder din underskrift, for har ikke rigtig lyst til at have dig på modstander holdet i sæsonen 15/16
Tak for indsatsen kure! Vi kommer til at savne dit fighterhjerte! Husker stadig tydeligt at du var den eneste som kunne tage n'doye helt ud af kampe! Udviklingen i hans spil har gjort at han er en af vores vigtigste bagerst! Tak for alt!
Ikke noget stort tab. Er et stort frispark og desuden rager han mange kort til sig – han nåede vel hele 3 flotte karantænedage alene i foråret?
I 1. division har vi, alt andet lige, behov for forsvarsspillere der også kan spille fodbold!
Tak for det, og tak for indsatsen. Du har altid givet 100%, men det er bare ikke nok, når det ikke spiller for klubben.
Syntes det er ok du forlader os!!! Håber på at det kan være startskuddet til at starte et helt nyt hold op med en helt ny kultur i AGF.
Fair wind and following seas Kure
Trist men forventet.
Held og lykke fremover Kure, håber ikke du vælger en anden dansk klub.
Tak for alt dit fight, det vil blive savnet.
No hard feelings – Tak for indsatsen.
Kure vil med garanti blive savnet. Det vrimler jo ikke ligefrem med "fightere" på holdet eller for den sag skyld i klubben generelt…. Lad så da håbe fighterne kommer i næste generation af ungdomsspillere, nye spillere, ny sportschef, ny træner samt ny bestyrelse og hvem der nu har indflydelse i AGF. Det bliver en hård sommer.
Tak for alt Kure! Noget tyder på vi må på udkig efter minimum én midterforsvar. Måske Jønsson bliver fast i næste sæson, eller vil han blive foretrukket på midten?
Kures fight og hovedspil er eminent.. men han har mangler i hans timing (han får alt for mange kort til, at være en bærende del af et forsvar) og er heller ikke super skarp i hans positionering og når bolden ligger ved enten hans eller modstanderens fødder.
Han vil altid være elsket i mit hjem, men jeg har heller ikke noget imod, at vi også får lov til at prøve noget nyt i forsvaret.
Farvel og tak til Kure. Jeg kan på sin vis godt forstå, at han gerne vil prøve sig af andre steder end AGF, nedrykning eller ej. Jeg kunne godt se ham i f.eks. Championship eller 2. Bundesliga, så han forhåbentlig også kan få lidt på bankbogen. Alternativt Allsvenskan eller Tippeligaen.
Så er han jo altid velkommen til at komme tilbage om en 3-4 år.
Det ville være meget underligt at se ham i en anden dansk klubtrøje, så jeg håber meget, at det bliver udlandet.
Kure har på ingen måde niveauet til Championship eller 2. Bundesliga.
Han tilhører den bløde mellemvarer af forsvarsspiller i superligaen.
Kan dog godt se ham spille i Tippeligaen for et midterhold…
Men…. hvem vil have ham? Han er en dejlig klubmand, men han er da ikke en specielt god forsvarsspiller.
Det eneste rigtige… Manden er simpelthen for ringe… En fighter ja, men spilforståelse og talent manglede.
Alligevel skal han da ha en tak for sin tid i klubben. Tak
held og lykke, Kure!
Tak for alt Kure.
God figther, du har været blandt de bedste i foråret, hvilket har kostet os endnu en nedrykning.
God vind fremover – måske i Norge.
Tak for alt Kure!
Fighter ja, fankæledægge ja, god spiller nej.. Farvel og held og lykke fremover.
Jeg synes at [b]Kure[/b] altid har arbejdet hårdt for sagen og egentligt har gjort det bedre end hvad man realistisk set kunne forvente af ham, på trods af et begrænset talent.. hans hovedspil vil blive savnet.
.
det er egentlig en ok løsning, han har et stort hjerte for agf, men er ikke nogen god fodboldspiller… satser for meget og indkasserer for mange kort….
Held og lykke Kure – ingen sure miner herfra! Du har som en af de få kæmpet hele vejen igennem. Et par dumme kort ændrer ikke mit syn på dig!
En af de bedste markører i ligaen! Du skal nok få andre spændende tilbud – RFC, OB, Midtjylland, AAB m.v. må sidde klar i kulissen!
Forståeligt! Klubmand eller ej har han fortjent bedre! Go vind fremover
Tak til Kure en sand helt!
Uden ham er vi lost
Haters hold dog jeres pis for jer selv, sørgelige mennesker
KimBo +1 herfra
nej nej la nu være det var beslutte, jeg elsker kure fordi han vil vinde kampe og kæmper til det sidste, men hold da op hvor laver han mange fejl der koster, kan slet ikke se andre vil have ham, man sælger ikke sig selv særlig godt, med alle de mål der bliver lukket ind, han vil bare væk da alle andre smutter,
farvel til brian steen og jesper
og de 10 spiller der forsvinder
Fatter ikke hvorfor folk er så kede af at miste Kure
Han er kamikaze forsvarsspiller, der sælger sit forsvar gang på gang, og får helvedes mange kort
Jaaaa, dagens bedste nyhed! Tak fordi du forlader os, nu begynder udrensningen endelig i klubben. Tag nu Kirkeskov med samme vej, ham vil vi gerne give penge for at slippe af med … 😉
ØV – hvis han ikke har et tilbud på hånden, håber jeg han ombestemmer sig. Tror alligevel ikke han får succes andre steder. Så han er nok tilbage næste sommer uanset…
Til alle jer der siger at Kure får mange kort, må jeg bare sige at det er noget vås.
af de 170 superliga kampe Kure har spillet for os har han fået 2 røde kort, og 32 gule kort. Det er altså på ingen måde "helvedes mange" kort for at citere BergMania. Specielt ikke med tanke på at han altid har været duelspilleren i vores forsvar.
Anyway god vind fremover Kure. En af de få spillere der kan se sig selv i spejlet efter denne sæson.
Godt for alle parter ! AGF har brug for en frisk start uden de gamle drenge !
Tak for denne gang!!
En af de bedste GF'ere i denne sæson!!
Nogle synes Kure ikke har været prangende, mens andre synes han gør det godt. Jeg synes klart han har været en bærende kraft for holdet gennem lang tid.
Derfor lige et link til eb.dk: http://ekstrabladet.dk/sport/fodbold/dansk_fodbold/superligaen/agf/article2283680.ece
Man kan godt være uenig i mange ting, men helt faktuelt ligger han nummer 3 på denne liste. Nr. 1 selvfølgelig Danny Olsen.