Analyse: Tre faktorer, der er skyld i AGF’s succes

1
© Allan S Voss/Sportsphotos.dk ©

AGF er i en historisk stime, regnskabet er i et kæmpe plus og med en sejr over Randers på søndag sidder vi solidt på en tredjeplads i Superligaen. Men hvad danner grundlag for den pludselige succes?

Efter en sløj start på sæsonen, der blandt andet bød på 1-1 mod Hobro og et 2-1 nederlag til Lyngby begyndte forskellige medier at snakke om, at sædet under David Nielsen var lunt og endnu et rokadeskifte summede igen i Aarhus.

Men der er og har siden Davids tilgang til klubben været tillid og tro på, at man har gang i et projekt, der er værd at gå efter, om end det så kræver lidt knubs på vejen. De seneste 6 kampe har vi set frugten af det projekt.

Lad os kigge på tre faktorer, der danner fundamentet for kursændringen for AGF.

PC har handlet til topkarakter

Han har ikke altid været lige elsket blandt fans, men de seneste to transfervinduer har han utvivlsomt handlet fornuftigt. Med et par svipsere i Ryan Mmaee og Roman Mysak har der ellers ikke været den store skældud for PC’s sidste-øjeblikshandler.

Kamil Grabara var et gennemgående succes, Patrick Mortensen passer godt på holdet og er allerede en lederskikkelse, salget af Jens Stage kan slå rekord i GF-bogholderiet, Jovanovic-comeback var en genistreg, Tingager og Munksgaard har været fine forbedringer af forsvarskæden og Nicolai Poulsen har vist sig at være den ideelle 6’er. Gift Links og Kevin Diks ligger stadig i spændet mellem succes og fiasko, men førstnævnte virker spændende og teknisk begavet.

Overordnet set har PC handlet til fordel for klubben, og spillerne virker til at være smeltet sammen til et hold, der arbejder igennem for holdkammeraten.

Bundus udvikling

AGF’s formstime hører i den grad sammen med Bundus udvikling. Med 5 mål og 6 assist er han alfa-omega på holdet. Sidste sæson så vi små glimt af hans topniveau, men der var stadig for lidt løb tilbage, for mange fejlaktioner og en snært af umodenhed i den 22-årige sierraleoner.

– Jeg har lært meget. Jeg har været her i tre år. Det første år var jeg bare en ung dreng, og det gjorde mig måske glad, bare jeg var med i truppen. Det andet år begyndte jeg at spille flere og flere kampe. I slutningen af sidste sæson spillede jeg fast, og det er en af årsagerne. Når man får minutter og minutter, fortsætter man bare. I denne sæson har jeg også spillet mange kampe, så det handler om at holde det i gang, have momentum, spille kampe, lave oplæg, score mål. Det er sådan, jeg hjælper holdet, lyder det fra Bundu ifølge Tipsbladet.

Der er kommet andre boller på suppen hos Bundu, og hvis han fortsætter sin udvikling og det niveau han spiller på, så kan han meget vel slå Stage-transferen.

Troen på projektet

Det er den næstbedste sæsonstart nogensinde i Superliga-regi, og det skyldes i særdeleshed David Nielsen. Der er harmoni i truppen, spillerne respekterer og følger træneren og hver position er godt dækket ind. Men i klubkassen går det også fremragende. AGF kunne for nylig præsentere et rekordoverskud i kassen.

Regnskabsåret for 18/19 bød på et overskud på ti millioner, omsætningen lyder på 131 milllioner og sponsorindtægterne er steget til 55 millioner. Det er alle sammen rekorder – og det er uden Stage-salget. Jacob Nielsen har med et bankende AGF-hjerte og sans for forretning professionaliseret klubbens finansindsats og det smitter af i truppen, ledelsesgangene og hos fansene.

AGF er i rivende udvikling, både på og udenfor banen. Det er disse perioder vi kan komme til at huske, når pilen på et tidspunkt vender nedad og krise-snak og nedrykningsspøgelser igen lurer i Aarhus, men lige nu går det godt, og det skal vi nyde.

 

 

Få notifikation
Notifikation ved
1 Comment
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
gf-cph
1 år siden

Hvordan kan du/i ikke nævne Backman!? Resultaterne taler for sig selv… Den sidste overskrift skulle have været “Bachman-effekten”