AGF-træner kritiserer dårlige træningsforhold

13

Selv om AGF har sat sig solidt på førstepladsen i 1. divison, så er klubbens træningsforhold ikke et tophold værdigt.

I hvert fald ikke ifølge cheftræner Peter Sørensen, der ikke kun kritiserer de gamle bygninger på Fredensvang, men også de sumpede baner:

“Det er jo nærmest en sump, vi spiller på, og det er selvfølgelig utilfredsstillende, at vi så tidligt på efteråret er nødt til at kigge os omkring efter alternative baner end vores egen træningsbane”, siger Peter Sørensen til kanalsport.dk.

AGF-styrmanden vil dog ikke give de dårlige baner skylden for, at holdet i de seneste år er rendt ind i et hav af skader:

“Der kan jo være alle mulige grunde. De skader, vi har nu, det er jo sådan nogen, der er kommet af, at de har fået nogle spark her og der, så det har i hvert fald ikke noget med det at gøre. Men når det er sådan, at der er tunge baner – og det er der – så kræver det lidt flere kræfter at bevæge sig rundt”, forklarer Peter Sørensen.

Få notifikation
Notifikation ved
13 Comments
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
Agadez
11 år siden

Så er det vel heller ikke værre? En sump?? Altså hvad var han vant til i Fredericia? Det er jo ikke Parken det her PS.

de-hviiie
11 år siden

kunne være det kunne forklare alle de mystiske skader vi er kendt for at få evig og altid.
håber da seriøst at det er et sted klubben vil investere nogle mio. kr.
da færre skader er = med behov for en smallere trup som er = flere lønkroner til bedre spillere da vi ikke skal betale en masse marginalspillere løn fordi vi altid har har 120 skader til stamspillerne som så må være = at vi endelig kan komme i den sjove ende af tabellen i suppen og blive der.

MC
MC
11 år siden

Kunne man forestille sig at GF solgte Fredensvang og brugte pengene på et nyt og tidsvarende anlæg? Et område så stor som det, så tæt på Århus burde da kunne give penge nok til at bygge et nyt.
Ved godt at Fredensvang er en del af AGF, men jeg tvivler på at de får råd til at gøre noget ved de nuværende forhold i lang tid fremover.

DukZ
11 år siden

Helt enig med MC. Flyt træningsområdet udenfor byen med tidsvarende anlæg. Der kan også gå for meget tradition i en klub hvis traditionen ikke stemmer overens med virkeligheden i 2010.

Evt. kunne man måske lade sig gøre at dræne banerne ude i Fredensvang hvis de er så sumpede.

MBEjsing
11 år siden

Jeg er ligeledes enig med MC, selvom jeg sagtens kan forstå charmen ved fredensvang synes jeg stadig man bør lave et topproffessionelt træningsanlæg fx i nærheden af Skejby. Fredensvang kan jo stadig anvendes på amatørbasis til de unge osv.

smd
smd
11 år siden

Bane 2 og højbanen er under al kritik og klubhuset er en joke. Man har i årevis talt omen om- eller udbygning og en delegation har for efterhånden lang tid siden været i England for at høste erfsringer men der sker ikke rigtigt noget.

Sputnik
11 år siden

Ejer AGF Fredensvang, er det ikke ½ eller helt kommunalt?

smd
smd
11 år siden

100% AGF1880

Ceres
11 år siden

[quote][b]Sputnik[/b]
Ejer AGF Fredensvang, er det ikke ½ eller helt kommunalt?[/quote]

Det er AGF der ejer Fredensvang, men det er AGFs amatørafdeling og ikke den professionelle afdeling (Århus Elite), så det er vel der problemet ligger… Jeg gætter på, at AGFs amatørafdeling ikke ønsker at sælge "sumpen" af sentimentale årsager, da de sikkert føler, at Fredensvang har en form for historisk betydning for klubben… Omvendt tror jeg at Århus Elite gerne ville sælge og bygge nyt i morgen, hvis det altså var muligt.
.
.

DukZ
11 år siden

Hvad er det der afholder ÅE fra selv at bygge nyt udenfor byen?? Den professionelle afdeling og amartørafdelingen behøver da ikke ligge samme sted ?? Selvfølgelig kan det være sejt for de små talenter at se "stjernerne" et par gange om ugen.

Anonymous
Anonymous
11 år siden

Nu udtalte BSN i foråret at han hellere ville renovere Fredensvang end at have spillere og at forholdene skal forbedres. Med de nye udmeldinger fra PS – mon ikke en opgradering er planen når vi engang rykker op?

http://www.bold.dk/nyt/BSN-vil-modernisere-Fredensvang

http://www.bold.dk/nyt/BSN-Nye-traeningsbaner-frem-for-spillere

agfgas
11 år siden

Fredensvang er håbløs bagefter – og hvis vi vil kalde os selv for et værdigt hold til suppen, ja sågar toppen af suppen, så skal vi have nyt trænningsanlæg, direkte måske ikke årsag til skaderne, men indirekte JA – hvordan kan så mange forskellige trænere så ellers fejle mht at minske skaderne hosGF ????

Chal
11 år siden

t list You have eight shopping days left. Visit the Second Street shopping district starting at 6 p.m. today for a holiday block party at retailers including Estilo Eliza Page [url=http://www.upclothes.com/edhardy-women-dresses.html]ed hardy jeans[/url] Missbehave Boutique [url=http://www.upclothes.com/edhardy-women-short-t-shirt.html]ed hardy shirt[/url] [url=http://www.upclothes.com/edhardy-men-long-t-shirt.html]ed hardy t shirts[/url] [url=http://www.upclothes.com/edhardy-men-denim.html]ed hardy men[/url] [url=http://www.upclothes.com/edhardy-men-short-t-shirts.html]mens t shirt[/url] Mercury Design Studio and others. Desserts and coc AGF træner kritiserer dårlige træningsforhold Morethanaclub dk