AGF tester tidligere Allsvenskan-stopper

Skrevet den 20. marts 2017 - 09:35 af
AGF.dk

Skaderne vælter nedover AGF og Fredensvang. Faktisk har klubben i foråret fået væsentlig flere skader end point, og det er selvsagt et skidt udgangspunkt, inden de altafgørende nedrykningskampe.

Særligt forsvaret er stærkt decimeret, og det tager AGF nu konsekvensen af. Man har således hentet den tidligere Falkenbergs-forsvarer, Thomas Juel-Nielsen ind til en prøvetræning, og om den 189-centimeter høje sjællænder, siger cheftræner Glen Riddersholm følgende til Bold.dk:

“Jeg kender Thomas lidt fra min tid som U17-landstræner, og nu ser vi hinanden lidt an i de kommende dage. Han træner med frem til onsdag, hvorefter vi sætter os ned og træffer en beslutning i forhold til om han eventuel skal være med i vores reservekamp mod Horsens om en uge”.

Thomas Juel-Nielsen er 26 år gammel, og har foruden Falkenbergs FF, repræsenteret klubber som Hvidovre IF, AB og norske Sandefjord.

Kommentarer

 1. Panik for lukketid ?? Det havde nok været bedre at være mere aktionsorienteret, da transfervinduet var åbent, da f.eks Backman jo allerede da var skadet. Der tegner sig en mønster, som vi også så ved de foregående 3 nedrykninger. Mange skader og en træner/sportschef, som ikke forstår/forstod at se realistisk på den alvorlige situation i tide.

 2. Kan i huske den gang man sablede klubben ned for at hente en svensker til forsvaret fra den næstbedste kinesiske række, for han kunne jo kun være elendig. Kan vi ikke lige en gang mere få remset op hvor skidt en signing, det viste sig at være, nu hvor alle vil have ham tilbage fra hans skade?

  Manden er dårligt ankommet til en prøvetræning, før folk har travlt med at pille ham ned.

  Det er næsten mere sørgeligt end klubbens situation pt.

  1. @Agger At være efter spillerkøb eller prøvespillere har intet at gøre med om GF er i krise eller ej. AGF var ikke i krise da man hentede Backman f.eks.

 3. ja, panik før lukketid og de samme fejl begås igen og igen af AGF.

  Dette er en krise situation, hvor 25-30 millioner står på spil. Det må kunne gøres bedre ifm. af en spanioler, Italiener, Franskand etc….Der må da for hulen gå nogle rundt, som er bund rutinerede og i form. Om sådan en spiller så skal have 500.000 kr. om mdr. så er det bare med, at komme i gang!

 4. @Blah. Fint han kun missede 2 kampe henover sæsonen. Mener Rask ikke missede en eneste kamp sidste år som anfører for Viborg. Husk alle nye spillere bliver ramt af den mystiske Fredensvang skade. Det uanset om spilleren aldrig tidligere har været skadet i sin hidtidige karriere.

  1. Ah ja. Det havde jeg glemt. Det må jo så betyder per default at manden er elendig., kan jeg læse længere oppe…

 5. Glen snakker om vigtigheden af relationer og at kunne stille med de samme spillere i flere kampe i streg. Det kunne være ironisk hvis han så signer en spiller og sætter ham ind i stedet for 1 af de andre. Han stiller forhåbentlig med Mikanovic, Juel, Rask og Djamal igen i næste kamp.

 6. Tja! Ikke den mest sindsoprivende spændende spiller, men omvendt har der jo været begrænset succes med de “profiler” man tidligere har hentet.
  Så måske ham her rent faktisk kan vise den “sult” og ærgerrighed vi ofte har savnet blandt AGF-spillere.

  Og så kan han sikkert også være en udmærket spiller at ha’, når vi sandsynligvis skal spille 1. div. næste sæson.

 7. Det kunne være fint at få lidt gardering på kontrakt indtil sommer. Han er en fysisk stærk, god med hovedet. Slår lange afleveringer frem mod angriberen (det elsker GR). Samme type som Batman. Clearer og header det mest væk. Ikke god med fødderne. Han er vant til at tabe og lukke mange mål ind.

 8. Jeg har meget meget svært ved at forstå alle de kritiske indlæg ovenfor. Hvorfor er det nu tåbeligt at hente en transferfri spiller ind, når vi har 3-4 midterforsvarere skadede?

  Ja, vi skulle have hentet flere midterforsvarere ind i transfervinduet ( og muligvis også andre spillere) men jeg er 110% sikker på at jer der ytrer jer kritisk ovenfor, havde været ligeså kritiske, hvis vi rent faktisk hentede flere midterforsvarere i vinduet end Rask…….,fordi vi da for helvede ikke fik 3-4 midterforsvarsspillete skadede på samme tid.

  Dorskheden kender ingen grænser!

  Fedt at de tager aktion når nu situationen er som den er. Det havde da været mest tåbeligt ikke at gøre noget. Alle klubber med hele midterforsvaret på skadeslisten vil da være i panik.

  1. Fuldstændig rigtig Aarhus8260. Panik. En spiller med et fantastisk cv. I stedet for at handle i rettidig omhu i det foregående transfervindue.

  2. Det er da vist dig, der er dorsk, med alle de hypoteser du kommer med. Vi andre der havde en skeptisk tilgang til passiviteten på transfervinduet har jo bare haft ret indtil videre. Det her er panik i 11 time, med en fuldstændig ligegyldig spiller fra nowhere. Jeg græmmes.

  3. @Hobro2015 Hvad er det, i har haft ret i? Jeg mindes ikke at folk rendte rundt og sagde: Vi må hellere signe en forsvarsspiller mere i tilfælde af at vi får 3-4 skader.

   Til gengæld råbte folk meget højt over at Rask er 33. Nu har man en prøvespiller, der kun er 26, man ser an, så nu får man, hvad man vil have. Ingen vidste en skid om, hvor længe Backman er ude.

   Men set i lyset af dine udtalelser, må man nok hellere lade være med at signe ham, og så klare sig med de 5 spillere, man ellers råder over. Jeg kan forstå at det i din optik er en bedre løsning end at have 6 spillere til 4 pladser.

   Eftersom det jo også er påvist at manden har været fast mand en hel sæson, samt han ikke har glasben, må han jo per definition være elendig.

   Det er ved at være en smule til grin, sådan som alle nye spillere lige skal pilles ned, når de kommer til klubben. Selv dem, der ikke en gang er skrevet kontrakt med endnu.

  4. Derudover er hele ideen med at tage en spiller ind til prøvetræning, netop at se, om det er en, man kan bruge. Det er ikke engang sikkert man skriver kontrakt med ham under alle omstændigheder.

 9. Men hvis det var en fejl ikke at hente flere spiller i transfervinduet er man så ikke en større idiot, hvis man ikke prøver at redde sin fejl ved at hente en spiller efterfølgende ?
  Jeg ville da mene at det var en fint plan b, fremfor intet at gøre??

 10. Giv nu knægten en chance… Vi har to store spørgsmålstegn i Rask og Juel – og måske et tredje spørgsmålstegn ved russeren. En 26-årig med en vis rutine fra Allsvenskan kan i vores situation være lige så godt som, eller bedre end, at bruge vores midtbanespillere i forsvaret. Kritikken af Emil Christensen har også været til at få øje på. Jeg er sikker på, han er et stort talent, men vi skal vel ikke hænge nedrykningshatten på ham.

 11. – når man tester og prøvetræner en spiller, som man gerne vil have i truppen – ja så skyldes det jo, at man ikke kender ham og ved hvad han står for…
  Hvis AGF vil købe Messi eller Ronaldo ville man vel ikke hente dem til klubben og sige, at de skal spille en test kamp mod Horsens 2. hold…
  Det samme, når man vil købe en spiller fra Sierra Leone eller Burkina Faso er man nødsaget til at teste dem – og det er bestemt ikke professionelt arbejde…
  AGF skal kun købe spillere som de kender og ved hvad de kan på en fodboldbane…

Skriv et svar