AGF indkasserede endnu et sent nederlag – Millimeter fra nedrykning

41

Med nederlag til både SønderjyskE og Viborg kunne AGF spille sig i en yderst favorable position, ved at besejre FC Vestsjælland i Slagelse.

Et nederlag ville være tæt på dødsstødet for AGF, som ville få meget svært ved at redde livet i Superligaen.

Det startede også rigtig dårligt for AGF, der har haft meget svært ved at score i dette forår. Derfor var det måske meget symbolsk, at det netop var Martin Jørgensen, der sendte bolden i eget net efter 15 minutter. Det skete efter et hjørnespark, som FC Vestsjælland kom først på, og Martin Jørgensen endte til sidst med at skubbe bolden i eget mål.

Heldigvis gjorde AGF noget, som de ikke har gjort tidligere i foråret. De svarede tilbage blot tre minutter senere, da Osama Akharraz sparkede bolden i mål. Det skete efter flot forarbejde fra Casper Sloth, der fandt en helt fri Akharraz, der efter et godt træk sparkede bolden sikkert i mål.

AGF fik sat et godt pres på hjemmeholdet, og efter en halvtimes spil kom Marcus ”Hulk” Solberg frem til en pæn mulighed, men hans venstreben sparkede en anelse over mål.

Få minutter senere var FCV millimeter fra at bringe sig foran, da først Johan Lædre Bjørdal fejlede i defensiven og derefter Steffen Rasmussen der ikke formåede at holde et spark ude fra, og Marc Del Hende kunne derfor komme helt fri til skud kort foran mål. Hans afslutning ramte indersiden af overliggeren og røg ud igen.

De to mandskaber gik til pausen ved stillingen 1-1, i en første halvleg hvor AGF havde bolden mest, mens gæsterne stod langt tilbage og forsøgte sig med kontraangreb.

Hjemmeholdet lagde bedst ud i 2. halvleg, hvor AGF havde meget svært ved at spille sig gennem den massive mur, som FC Vestsjælland havde stillet op. Osama Akharraz var AGF’s farligste våben, og han havde en god afslutning efter 66 minutters spil, som FCV keeperen ikke kunne holde. Desværre blev det efterfølgende indlæg fra AGF ikke godt nok.

FC Vestsjælland forsøgte sig langsomt med et højere pres, og det havde AGF meget svært ved at spille sig ud af. Jesper Fredberg forsøgte at ændre på dette ved at sætte Jens Jønsson på banen til fordel for Casper Sloth.

Det vart fortsat gæsterne der var farligst i slutningen af kampen, da AGF fortsat havde meget svært ved at spille sig igennem til en stor mulighed.

Gæsterne er livsfarlige på dødbolde, og hvis der var en ting, som AGF var gode til i dag, så var det netop at give gæsterne de chancer. Otte hjørnespark og utallige farlige frispark havde AGF foræret hjemmeholdet inden det 85. minut og det kostede altså kort før tid.

Fem minutter inden tid scorede hjemmeholdets Lasse Nielsen på et hjørnespark, og det var nok dødsstødet for AGF.

To minutter før tid foretog Jesper Fredberg en dobbeltindskiftning, da han sendte Lange og Skhirtladze på banen til fordel for Stephan Petersen og Martin Jørgensen.

Dommeren havde lagt 2 minutter til og med 30 sekunder tilbage af kampen kom Marcus “Hulk” Solberg frem til kampens første chance, da han helt fri foran mål headede på FCV keeperen, der diskede op med en verdensklasse redning.

Mere skete der ikke i kampen, og AGF tabte med resultatet 2-1 som betyder, at AGF er millimeter fra nedrykning. Overlevelse kræver min 4 point, mens det formentlig stadig ikke er nok.

Få notifikation
Notifikation ved
41 Comments
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
Djarnis
7 år siden

Øv det var så det superliga bold 2014/15 🙁

TB
TB
7 år siden

Fredberg du er en kæmpe klaphat og klovn. fatter dig på igen måde. farvel og tak med dig.

jj
jj
7 år siden

Teknisk set kan en sejr over SE være nok. Teknisk set.

Norden
7 år siden

Igen spiller vi uden angriber og tager ydermere Sloth ud, så fortjener vi sgu heller ikke bedre…

Ja, FCV er et røvhold, men de har et våben der er farligt i modsætning til AGF, der intet har

agf-dresen
7 år siden

Farvel Jesper Fredberg. Du har kostet os meget mere end PS og ER til sammen.

Hvad fanden står JF og tænker på, da der står 1-1 med 10 min igen? Vi er presset i bund og ingen, ingen reaktion fra ham!! Det er sku da for sindsygt

Norden
7 år siden

Ja, hvis vi samlet henter 7 mål på SJE.
Det vil sige vinder med 3 og taber med en mindre til AaB end de gør til FCM eller vinder med en mere…

Det er vist mere teori end noget andet…

Bjarne V
7 år siden

Jeg er simpelthen så frustreret jeg kunne græde! Hvor er det elendigt, efter 8 nederlag i træk, endnu en gang at fastholde samme taktik!

Husted
7 år siden

jj, så tag lige et kik på tabellen en ekstra gang. Vores målscorer er jo også katastrofal.
Fredberg er helt uden sammenligning den ringeste træner der indtil nu har trænet et hold i den bedste danske række!!!!

alpha232
7 år siden

Fredberg din kæmpe idiot! Fis af med dig

ulricht
7 år siden

Nu må selv alle jer Fredberg elskere da give os ret. FJERN Fredberg fra det hold. Hans taktik ødelægger enhver chance for succes. Men mon ikke, I straks vælger Martin Jørgensen til MOM igen, selvom han overhovedet ikke fik sat et aftryk på denne kamp, og derved bekræfter Fredberg i, at han gør det rette med Martins 4-1-4-1 system. Og som andre skriver.. At han tager Sloth ud.. + venter til 89 minut, før han skifter to ud, selvom flere spillere tydeligvis er død trætte. Jamen Jamen Jamen. Hvordan i alverden kan Fredberg dog stadig tænke, at han ved, hvad… Læs mere »

alpha232
7 år siden

At man i en virksomhed under så stor bevågenhed kan få lov at blive ved med at fucke op uge efter uge er jo ubegribeligt, men det er jo agf- skide amatører

McI
McI
7 år siden

En uskarp og hårdt arbejdene Lange er da til hver en tid at foretrække fremfor en uskarp og uoplagt Solberg!

Odonten
7 år siden

Først kunne man ikke bruge PS, så er den gal med JF. Hvad med at kigge på de 11 boldklovne, der skal levere? Det er efterhånden som at høre hele truppen mod træneren, når fans hælder galde ud. Spillerne har ikke leveret, trænerne og ledlsen ej heller.

gram
7 år siden

Igen en defensiv indskiftning i en kamp der skal vindes. Fra da af overtog V.Sj. spillet.En ALT for sen angrebs indskiftning .Manden er jo fantasiløs og fuldstændig handlingslammmr.Farvel Flopberg. Du behøver ikke at komme til træning imorgen. Aldrig har en klub så dårlig en ….ja,man kan vel ikke engang kalde ham træner.

jj
jj
7 år siden

AGF-SE 2-0, og SE – FCM 0-4, AGF-Aab 0-1

Ja det er urealistisk og jeg tror ikke vi slår SE alligevel. Men det er nok.

Når nu vi er så ringe, så er det næsten synd, at vi ikke kan nå at slå Lyngbys rekord med 12 nederlag i træk 🙁 Den gang de gik konkurs

Norden
7 år siden

Nu er det faktisk bedst, hvis guldet IKKE er afgjort inden sidste runde!

Hvis AGF, AaB og FCM vinder på søndag, så skal AaB bruge en uafgjort mod os for at være sikker. FCM har så samtidig chancen og vil derfor spille igennem i sidste kamp…

Jarx Furmore
7 år siden

Helt ærligt. Det er da ledelsen, der ikke har handlet og udnævnt en helt grøn træner, der har fejlet. Lad være med at hade Fredberg. Han har forsøgt at gøre det så godt som han kunne. Jeg er heller ikke Fredberg fan, men det er sgu på den lange bane ledelsen af klubben har fejlet, først og fremmest. Vi har en trup der er håbløst sat sammen. Vi ved ikke hvilket system vi skal spille osv osv.

Husted
7 år siden

Hvis AGF vinder på søndag…..
( den lader vi lige stå)

toast-manden
7 år siden

Simpelthen ufatteligt vi igen kan levere sådanne gang lort! Hvil i Fred Berg!

rohrsel
7 år siden

Hold nu op agf-dresen. Peter Sørensen har på alle måder været en af det bedste managers vi har haft i lang tid. Han fik fantastisk meget ud, af ja, af det lort Fredberg har nu. Jeg er 100p sikker på, at hvis bestyrelsen havde haft nosser (Og en plan) så ville PS stadig være manager, og AGF vil ligge omkring en 5 plads. Det eneste PS sejlede i, var mandskabs behandling og mon ikke pressen gjorde det værre end det egentligt var?

kasper1509
7 år siden

Det er squ de sikreste penge jeg nogensinde har tjent! Odds 5,5 på AGF nedrykning i vinterpausen var squ en af de største gaver jeg har spillet!..
Men kæft hvor ville jeg gerne have undværet de penge, hvis de bare var blevet oppe!

agf-dresen
7 år siden

@Jarx Furmore
Det er jo ikke ledelsen der står lammet på sidelinien, med 10 min igen og ikke skifter nye friske spillere ind, selvom vi tydeligvis er presse i bund og flere AGF spillere er trætte!!!

Hvorfor vente til 88 min, før de to friske spillere blev indskiftet??

gram
7 år siden

Odds på at vi spiller 4-1-4-1 på søndag er 1,000000000001

agf-dresen
7 år siden

. Du læste vist ikke hvad jeg skrev!! Jeg skrev netop, at JF har været DÅRLIGERE end PS

Stauning
7 år siden

Martin J: du stoppede ikke i tide, nu er dit eftermæle ødelagt, AGF fiaskoerne vil blive husket i mange mange år – desværre

Krilito
7 år siden

Pilen peger på den sports-chef der nu med alt sandsynlighed rykker ned igen igen….. Det er da den største gåde af alle at han fortsat er i AGF. Det er åbenlyst at den største uduelighed i AGF er bland dem der træffer beslutningerne uden for banen.

alpha232
7 år siden

hvis BSN fortsætter sætter jeg aldrig mine ben derude igen- ik en krone vil jeg bruge på dem og ik et sekund i tv et!

Superskurk
7 år siden

Farvel AGF… Det er for hårdt at elske dig, så nu vil jeg forsøge at lade være.. Ved ikke om det vil lykkes mig, men jeg er så uendeligt træt af at blive vred, skuffet, ked.. Den glæde det plejede at give mig at elske AGF, synes så uendeligt langt væk lige nu, og jeg står ladt alene og nøgen tilbage..

ulricht
7 år siden

Er det vanvittigt naivt at håbe, at Danny Olsen er klar på søndag, og hans indtræden på holdet tvinger Jesper Fredberg til at spille mere offensivt med en 4-4-1-1 opstilling. Martin Jørgensen ryger ud på bænken, fordi han ikke har fysikken til at spille længere fremme, og selvfølgelig må vi så leve med, at Sloth også bliver bænket, fordi det må jo helst hverken blive for kreativt eller offensivt. Men en kamp uden Martin Jørgensen på banen og fjernelsen af den 4-1-4-1 funktion foran forsvaret vil give Fredberg et hjertetilfælde. Han vil jo rive sig i håret af ærgrelse. Nu… Læs mere »

NyGF
7 år siden

Så er det nu, at alle I trofaste AGF fans skal til at vise hvad i reelt mener om AGF's ledelse , spillere og trænere. Det er NU i skal vise, at der er folk der skal ud og spillere der ikke skal have forlænget kontrakter. Om det så koster en opryning næste år, så hellere det end bliver ved med at lave samme fejl sæson efter sæson.

GØR NU SOM I BRØNDBY!! Vis at der skal ske handling NU!!

agf-dresen
7 år siden

Lad GF gå konkurs. Så forsvinder mange af vores problemer med det samme.

1. Aarhus Kommune står med et atletikstadion ingen vil bruge.

2. Den uduelige ledelse forsvinder.

3. De uduelige spillere er fortid.

4. Gælden er væk.

5. Fansene er sikkert også væk. Men det er alligevel kun de gamle fans der har oplevet succes.

🙂

Phister Loysauce
7 år siden

Hvis den mikroskopiske chance for at undgå nedrykning, skal blive til virkelighed, bliver Fredberg nødt til at fravige sin 0-0 taktik mod Sønderjyske. Det tror jeg på, han kan regne ud. Alligevel forventer jeg, at vi spiller på nøjagtig samme defensive måde, som vi har gjort i alle Fredbergs kampe. Jeg tror ganske enkelt ikke, han kan andet, for så havde han vel for gjort det. Manden er trods alt ikke dum, går jeg ud fra, bare inkompetent. For mig at se er ledelsen nødt til at sætte Fredberg helt fra bestillingen og overlade styringen til Rise i de to… Læs mere »

Ceres
7 år siden

[quote][b]agf-dresen[/b]

4. Gælden er væk.[/quote]

Hvilken gæld ? … AGF ledelsen har jo hele tiden haft haft penge i banken, men bare ingen vilje til at investerer i truppen…
.

Lucio
7 år siden

@phister loysauce: helt, helt enig. Godt indlæg!

ilderen
7 år siden

Pinligt at læse alle de hadefulde indlæg imod Fredberg! Ja, han har ikke gjort det godt. Slet ikke. Men pilen peger da på ingen måde på ham!!!!! AGFs ledelse står med anvsaret. Bestyrelsen. Direktøren. Og ikke mindst Brian Steen Nielsen, der står i spidsen for det sportslige projekt på 9ende år og nu rykker ned for 3. gang. De har ansvar. Og dér peger pilen hen. Sgu ikke på en halvtilfældig forvokset, glad dreng der har fået kasketten og er sat op på broen, mens vandet allerede fossede ind. Næh, den manglende røde tråd i ALT hvad ledelsen og BSN… Læs mere »

Guffe
7 år siden

Pilen peger selvfølgelig på ledelsen der ansatte en totalt uprøvet og ung Fredberg på sådan en udsat post i et vanvittigt nedrykningsdrama. Det er ingen nyhed. Eneste problem er nok nu, at de vil have svært hed at fyre ham, når nu de selv har sat ham i denne svære situation. De har sikkert også personlige sympatier for manden. Det koster vores klub en nedrykning. Eneste redning er at han selv kaster håndklædet (hvilket han klart burde, hvis ikke han har andre taktiske og mentale løsninger end de allerede afprøvede) eller at ledelsen ser stort på deres forhold til den… Læs mere »

agf-dresen
7 år siden

. Jo det gør. JF fejlede 110% i dag. Han stod handlingslammet og så på, at holdet løb tør for kræfter og reagerede først, da der var 2 min tilbage. Det er en begynder fejl.

agf-dresen
7 år siden

Guffe. +1

agf-dresen
7 år siden

– 1 København

Odonten
7 år siden

ENIG GUFFE !

Der Alte
7 år siden

Hele ledelsen, herunder bestyrelsen og det såkaldte sportslige udvalg har fejlet. Ledelsen har forsøgt at fedte sig til overlevelse efter fyringen af PS. Nogle af spillerne kunne ikke lide PS' mandskabsbehandling – måske får de en brat opvågning, hvis de skulle være så heldige at få en kontrakt uden for landets grænser! Jeg vil se fight og overlevelse – ikke Barcelona-bold og nedrykning! Hvad er det, de gør i Sønderjyske, FCV og Randers?