AGF er savnet i SAS-ligaen

0

Spørger man på direktionsgangene i de danske topklubber, hersker der ikke nogen tvivl om, at AGF bør være med i det fine selskab i dansk fodbold. 14.155 tilskuere var troppet op til forårspremieren mod Fremad Amager, et tilskuertal som kun få kan måle sig med i SAS-ligaen.

Et af de hold der kan samle flere tilskuere er FC København, men AGF er alligevel savnet af klubbens direktør, Flemming Østergaard. “Vi savner AGF i SAS Ligaen, rent fodboldmæssigt bør de være der, og tilskuermæssigt kan der heller ikke være tvivl om, at de hører til i den bedste række“, siger Don Ø til Ritzau.

Samme mening har man i Brøndby, hvor Per Bjerregård gerne ser AGF tilbage i den bedste række hurtigst muligt. “Selvfølgelig hører AGF til i SAS Ligaen“, siger han til Ritzau.

Få notifikation
Notifikation ved
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments