AGF-chef regner med flere transfers

6
AGF.dk

AGF er stadig aktive i dette transfervindue, og det kan både være køb og salg, fortæller AGF’s sportchef Peter ’PC’ Christiansen til klubbens egen hjemmeside.

Det har allerede været et aktivt transfervindue hos AGF, hvor klubben har erhvervet sig 3 nye spillere. Ifølge sportchef Peter Christiansen kan der ske meget mere endnu i Januar måned.

AGF har skrevet kontrakt med Alexander Munksgaard fra FC Midtjylland, Frederik Tingager fra Eintracht Braunschweig og lejet målmanden Kamil Grabara i Liverpool.

Peter Christiansen lægger ikke skjul på, at klubben har været aktive i dette transfervindue, og udelukker ikke mere aktivitet.

– Vi har haft travlt mellem jul og nytår. Når man tænker på, hvor kort preseason er, så har det været en prioritet for os at komme i gang med vinduet ret hurtigt.

– Jeg tror stadig, der bliver aktivitet. Det kan både være ind og ud. Men nu har vi lagt bunden, og så må vi se, hvordan tingene udvikler sig i den kommende tid, fortæller Peter Christiansen.

Tidligere i denne måned har AGF cheftræner David Nielsen udtalt til Ekstra Bladet, at klubben stadig kigger efter nye angribere. 

Tryk Log ind for at kommentere
  Få notifikation  
nyeste ældste mest bedømte
Notifikation ved
Di Stefano
Bruger

Herligt at man har været så velforberedt på det defensive. Men det havde været sjovere, hvis det havde været i.f.t. angriber.
Man kan jo frygte en gentagelse af sommerens kæmpe fuser, og vi har brug for en angriber, der er klar fra dag et.

henoch
Bruger

Jeg tror simpelthen ikke på, at vi har råd til en angriber, der scorer fra dag 1. Vores økonomi er sådan, at vi enten må købe angribere, der mangler kampform, eller spillere der ikke endnu har bevist, at de kan score mange mål i Superligaen eller en tilsvarende liga. Selvfølgelig skal vi have større bredde på angriberpositionen, men jeg tror vi skal forberede os på, at det er de spillere, vi allerede har, der skal score de mål, der hvis alt flasker sig, skal bringe os i top 6 ved runde 26.

Cantona7
Bruger

Du har ret @henoch, spørgsmålet er, hvad der er at købe for, for der blev jo forhandlet transfer om vores hollandske ven fra Nijmegen. Det beløb+hvad vi evt kunne få for Dino, det kunne jo godt blive til noget at købe for….

Jesper_J
Bruger

Enig. Vi har ikke råd. Tidligere år har vi brugt penge vi ikke havde. Eksempelvis gav vi vist 7mil for dioh. Det virker til at der er lidt mindre kasten om sig med penge over PC, han har så bare en tendens til at ville leje alle spillere på ultra korte kontrakter, hvilket jeg synes er tåbeligt.

zcml
Bruger

Der SKAL som min. en målfarlig angriber ind. Og så vil det heller ikke gøre noget, hvis der bliver luget lidt ud! Og skulle der kommet et fint bud på Sana (der var jo lidt rygter om efterspørgelse sidst på efterårssæsonen), så synes jeg klart vi skal sælge! Ved ikke lige om vi har en oplagt afløser som 10’er klar, måske Toutouh, men vil da også langt hellere spille med Blume, hvor man godt nok ikke får samme kreative snit, men mere kontinuerligt for en præstation der kan bruges. Lige så god/genial som Sana kan være i nogle kampe, lige… Læs mere »

Cantona7
Bruger

DI Stefano@ Men det vil ikke blive det samme som i sommers med de defensive forstærkninger, det er blevet scoret 1,75 mål i snit imod os i efteråret, og det skulle gerne væsentligt ned. Så skal vi ikke score 3 selv, når vi skal vinde kampene.
Når det så er sagt:
GIV OS SÅ DEN NYE ANGRIBER PC!!!!!!!