06-06-2013 18:26 U-19 slog Bulgarien med 5-0. De møder Portugal på søndag.
30-05-2013 17:05 Pierre-Emil Højbjerg scorede.
30-05-2013 17:03 1-0 til DK efter 2 min.
30-05-2013 17:02 Er der nogen der ved, om AGF har spillere på det danske u-19 landshold? De spiller mod Tyskland på Kanalsport lige nu.
20-05-2013 14:06 Så går turen mod Herning, god kamp alle!
14-04-2013 17:11 Apropos den tidligere diskussion om holdenes Tv prioritering. Så har Klaus Egelund lige skrevet følgene: "For alle kritikerne i #agf #aab #ob af Viasat favorisering af #brøndby og #fck på 3+. I dag skal bevis/seertal leveres. #sldk".
06-04-2013 18:46 For mig lignede det mere 7-7.5, og jeg skyder altid lidt for højt, så nej, jeg undrede mig ikke.
29-03-2013 14:00 Har fået af vide fra en kilde i Nordsjælland, at det er Bassel Jradi fra AB. Får en 3½ kontrakt.
18-03-2013 16:42 Så har Osama selv lige undskyldt på twitter.
09-03-2013 16:55 Jeg er helt enig i, at det handler om prioritering. Jeg skal til 4 års fødselsdag ved min niece i morgen, men har da fået lov til at smutte tidligt for at nå på stadion. Vil man på stadion, så kan man også.
Du er nødt til at logge på for at skrive en replik.
RuneGL 19. June 2013 - 11:04 Officielt Lumb til FCV
Odonten 19. June 2013 - 11:00 tyder på endnu en sæson i neglebidder-land. Hvorfor er vi aldrig på forkant og klar til ny sæson? Især, set i lyset af endnu et horibelt forår...nå, men lad os håbe mine sorte skyer driver væk og gøres til skamme.
Ceres 19. June 2013 - 10:48 Som jeg også skrev i går, så er der udbrudt krig mellem FCN og Brøndby omkring talenterne, som før gik til FCN, da Brøndby ikke var så voldsomt interesseret, men lod FCN støvsuge Lyngby, HB Køge og AB... ny byder Brøndby på de samme spillere, og her kan/vil FCN ikke være med : [Link]
Ceres 19. June 2013 - 10:40 @Khaki ... nu har OP jo udtalt, at de først vil skrive med en topangriber, før de kan skrive med en Lumb og Jan K, da de først lige skal se hvor mange penge der er tilbage at hente spillere for, når topangriberen er i hus... det får mig til at tro, at de forhandler med en rimelig dyr angriber fra en hylde over Lange .. lge som de andre potentielle forstærkninger
Vuxx 19. June 2013 - 10:30 Kan håbe at IFK Göteborg præsenterer The RackPack i form af Jan K. Lasse Heintze og Pirre Boya og lader os om Vibe... Men jeg tror nu ikke på det..
Vuxx 19. June 2013 - 10:29 Onside skriver at IFK Göteborg har indkaldt til pressemøde senere idag.. Bye bye Vibe... Rygtebørsprocenterne på Vibe bør sættes til under 0%
Ceres 19. June 2013 - 10:27 @Khaki... Du har fuldstændigt ret, de naive vil sige præcis det du gør om de første 13 runder, uden at se på hvor mange rutinerede spillere vi har mistet siden dengang... de sidste 20 runder viser til gengæld, at vi har et hold til nedrykning lige nu, da bredden på holdet bareer blevet reingere siden da.
Ceres 19. June 2013 - 10:23 Pointen er, at vi siden har mistet en god håndfuld rutinerede spillere, uden at hente andet end Lange ind, og han skaler statte en skadet Mate, medens vi stadigvæk mangler en Graulund/Aron afløser + en afløser for Berg.. vi har en klart svagere bredde end det hold der spillede til nedrykning i de sidste 20 runder.
Khaki 19. June 2013 - 10:23 Statestik i hænderne på de forkerte folk er an farlig cocktail.
Khaki 19. June 2013 - 10:22 @Ceres: - Ja og vi havde vundet medaljer den sæson vi rykkede ned hvis man kun havde kigget på de første ti runder... Men en sæson er 33 runder
Khaki 19. June 2013 - 10:21 @Ceres: - Lumb og Jan K er stadig kun på rygtebasis og at OP siger de jagter en top angriber, hvme gør ikke det? Indtil nu har de hentet Dennis Sørensen... Og tillykke til dem da, fedt at du også kategorisk putter den "top angriber" de jagter på en hylde over Lnge, uden overhovedet at ane hvem det er de jagter, det er da en spøjs måde at aggerer på.
Ceres 19. June 2013 - 10:19 forde naive, som mener vi har en god nok trup, men bare var uheldige med skader efter vinterpausen, so se do på tabellen for de sidste 20 runder... vi havde rykket ned, hvis ikke det var for en god start: [Link]
Khaki 19. June 2013 - 10:11 Det bliver sq en hård sommer hvis man skal ærgre sig over resten af europas klubbers transfers... Det svarer vel lidt til at blive indebrændt af at tænke på alle dem der scorede i byen i weekenden når man ikke selv gjorde.
Ceres 19. June 2013 - 10:09 @gffan17 ... hvordan kan du og andre have FCV som klare nedrykningskandidater, når de tydeligvisgår efter markante forstærkninger ?... De har hentet Dennis Sørensen til kanten, og OP udtaler at de jager en topangriber, udover at Lumb og Jan K. også er inde i billedet...altså 4 mulige forstærkninger fra en hylde over den hvor Lange befinder sig.
IUP 19. June 2013 - 10:09 Ja, du drømmer desværre. Egelund har bekræftet at Vibe lander i Göteborg!
Vuxx 19. June 2013 - 09:26 @nicolaibt Det kunne være en syg dag hvis Vibe siger jeg er hviiieee og bliver præsenteret sammen med DO... Men jeg drømmer vist...
nicolaibt 19. June 2013 - 09:10 Vuxx: hader bare at se "vores drenge" skifte til konkurrenter. Vil hellere have at de tager til udlandet så .. Håber snart der sker lidt på AGF-fronten - og gerne positivt!
Kannibalen 19. June 2013 - 09:08 Ærgeligt med Lumb i FCV hvis det bliver en realitet, men lad nu være med at falde på halen over FCV's forstærkninger. De rykker op med et godt 1. divisionshold, men uden chancer for at klare sig i Suppen, så selvfølgelig skal de forstærke sig voldsomt og de skal gøre det hurtigt, så de kan blive spillet bare lidt sammen!
Vuxx 19. June 2013 - 09:07 @nicolaibt Kan ikke følge dig. Lumb har vi ikke behov for lige pt. - du er for meget romantiker for at se ham i klubben nu.
Vibe har været long gone længe.. DO kommer - FCM har ikke råd til ham ergo ender han her. Sloth bliver hvert fald til vinter måske 1 år endnu... Op med humøret.
Fanoe 19. June 2013 - 09:03 @GF karma: - hahaha jamen jeg er bitter. Bitter over at den sportslige ledelse år efter år intet formår.
nicolaibt 19. June 2013 - 09:02 Hold kæft en lorte dag set med AGF briller! Lumb er meget tæt på FCV og i værste fald OB, Lasse Vibe har valgt Göteborg, Mads Albæk har "annulleret" hans skifte til det franske og derfor står vores handel med Danny Olsen helt stille og evt. er den gået i vasken - og oveni købet udtaler Sloth, at der stadig er bejlere til ham fra udlandet af... Suk!!!
vieri 19. June 2013 - 08:58 Når vi tager in mente hvilke spillere de forskellige klubber har mistet er det vel kun FCV der kan sige at de har forstærket sig . Resten af holdene ser enten uændret eller svækket ud . Og som sagt transfervinduet har været åbent i 9 døgn og lukker først 2 sep , så lad os nu lige slå koldt vand i blodet inden vi maler fanden på væggen .
Heeman 19. June 2013 - 08:55 Værsgo Willow: [Link]
Willow 19. June 2013 - 08:52 Jeg har ikke helt overblikket over transfers & meget kan ske, men hvis ikke efb forstærker sig, tor jeg de får det svært...
vieri 19. June 2013 - 08:49 @Ceres: - Det er noget vrøvl at spillere som Dennis Sørensen og Lumb er fra en hylde AGF ikke kan nå. AGF havde ikke brug for Lumb og DS ville i bedste fald være reserve i AGF , han har forlængst set sine bedste dage. Og uanset de pæne forstærkninger FCV har gjort sig er de stadig nedrykningsfavorit sammen med Viborg.
vieri 19. June 2013 - 08:44 @Heeman: - AGF sælger ikke Sloth medmindre der kommer et vanvittigt godt bud på ham . Og det gør der nok ikke når vi tager hans forår i betragtning .
vieri 19. June 2013 - 08:43 BSN har helt klart flere spillere på blokken til offensiven end Vibe og DO . Og selvom jeg sagtens kan forstå utålmodigheden , så er vi kun 9 dage inde i transfervinduet , så lad os prøve at bevare optimismen .
Heeman 19. June 2013 - 08:43 Stadig bejlere til Sloth. Ham vil jeg nødigt miste.
Willow 19. June 2013 - 08:41 Når man afventer svar fra de spillere man har tilbudt kontrakter er det vel klart at tempoet sættes ned??
Khaki 19. June 2013 - 08:32 @jj: - Der er vel også grænser for hvor mange Backup planer man skal have... Vi havde næppe hentet både Vibe og DO. Der kan stadig nå at ske meget, men det er da klart tempoet bliver sat ned hvis de to handler vi havde håbet på ikke bliver til noget. Arbejder man på 5 transfers og to af dem ikke bliver til noget er der 3 tilbage, 3 er mindre end 5, det er lavere tempo.