Søren Berg scorede i starten af sæsonen et hav af mål og til fælles havde de fleste af disse mål, at de var flotte.
Specielt målet på hjemmebane mod FC Midtjylland, hvor Søren Berg flot tæmmer bolden med brystet og i det samme vender han og klapper bolden op i det lange hjørne med sit venstreben.
Målet er blevet anderkendt flere gange og nu har TV2sport.dk og Sporten.dk gået sammen om en afstemning om årets mål, hvor Søren Berg bl.a. konkurrere mod Kevin Price Boateng fra AC Milan, Papiss Cisse fra Newcastle og Kalilou Traore fra OB.
På nuværende tidspunkt er der stemt 4812 gange og Søren Berg er placeret som nr. 3 med 18 % af stemmerne, mens Papiss Cisse har 19 % og Kevin Price Boateng fører afstemningen med 25 % af stemmerne.
vierid. 02. June 2012 - 19:15
Jeg har som den trofaste AGF'er jeg er , har jeg stemt på Bergs mål selvom der måske er et par andre mål der egentlig er bedre .
grind88d. 02. June 2012 - 21:08
Nøj der er gode kasser imellem! Pun intended.
Fanoed. 02. June 2012 - 21:57
Alt for lidt agf fans der har været inde og stemme.. Berg er bagud
whatslifed. 02. June 2012 - 23:45
Personligt stemmer jeg på det bedste mål, Bergs mål bliver selvfølgelig bedre af at han er GF'er og Boateng at er en klam p**ansjos trækker ned på et fabelagtigt mål
zcmld. 03. June 2012 - 03:01
Bergs mål var flot, men desværre blandt de "svageste" af de nominerede!
Skulle jeg stemme med hjertet, så gik stemmen til Berg, men valget faldt på Cisse.
Christian Mosgaardd. 03. June 2012 - 05:50
De to første er lige tanden bedre end Bergs.
Schmidtd. 03. June 2012 - 14:14
Ja det er de, og det er Younes også
Unknown99d. 03. June 2012 - 18:30
Tja. jeg syns Kevin boatengs mål er klart det bedste, papa cisses er også rigtig godt klappet ind, men det er godt nok også heldigt. Har selvfølgelig også stemt på bergs mål. for det er i sandhed også et godt mål. Min bobler luis suarezs mål, målmanden er godt nok langt ud, men det viser god teknik, og frækhed at sparke så langt ude fra.
Schmidtd. 04. June 2012 - 01:45
Ja men det er jo over midten, Berg lavede et mål fra den modsatte side af midterlinjen
kasper1509d. 04. June 2012 - 12:22
jeg kunne godt nok finde mange mål som var bedre end et par stykker af dem der.. især nogle af Falcaos mål! især det her! http://www.youtube.com/watch?v=Dcx_Pr0uB18
AGF styrerd. 04. June 2012 - 17:40
har self stemt med hjertet på vores egen søren berg. men skulle jeg have stemt ud fra hvilket mål der var bedst, ville det klart have været Cisse der ville tage min stemme
Kommentér
Du skal logge ind for at kommentere.
Vurderinger
Du skal være registeret bruger for at kunne vurdere en tekst.
Du er nødt til at logge på for at skrive en replik.
cv 20. May 2013 - 07:33 En udenlandsprof der har tjent kassen, skulle se på lejlighed i en lille uattraktiv forstad til Randers? Det lyder ikke troværdigt.
vieri 20. May 2013 - 03:19 Ikke mere urealistisk end Kahlenberg til Randers . AGF har et noget højere lønbudget end de har i Randers , så jeg har meget svært ved at se at de kan matche de formodentlig meget høje lønkrav Kahlenberg ville kunne stille .
Superskurk 20. May 2013 - 02:42 @Bobbe78: - Kahlenberg kender jo desuden også Kamper i Randers,.. De virkede til at spille MEGET godt sammen i Brøndby, så kunne da godt være at han godt gad spille med ham igen.. Kahlenberg til AGF er dybt urealistisk, desværre
Bobbe78 20. May 2013 - 02:19 @martinf: - Desværre tror jeg Randers er mere tillokkende end GF.. TK kommer aldrig til GF :-(
vieri 20. May 2013 - 00:33 Til alle dem der ikke har fået købt billet endnu er det jo på torsdag at Graulunds testimonial kamp skal spilles . Alle mand på stadion så vi en sidste gang kan hylde vores helt .
Stev 19. May 2013 - 23:29 Tror det er meget udbredt at folk spillere fra en række jyske klubber bor i Aarhus. Fx bor Vibe her jo, og fx Mads Albæk bor også i Aarhus, eller har i hvert fald gjort. Hans kæreste læser også på AU. Iøvrigt tror jeg ikke på Kalle til RFC. Måske han bare leder efter et hyggeligt sted at bo efter karrieren. Grønkjær bor jo også fx i Mårslet, uden han mig bekendt har noget forhold til byen...
vieri 19. May 2013 - 23:27 @martinf: - Jo der er en del spillere fra Randers og FCM der til dagligt bor i Århus . Jeg ville da også tro at en københavnerdreng som Kahlenberg ville foretrække en lejlighed i Århus midtby fremfor en lejlighed i en søvnig flække som Dronningborg .
martinf 19. May 2013 - 23:08 @vieri: Jeg tror heller ikke helt på det. Ikke så meget pga. RFC, de er trods alt i europa kvalen til næste sæson. Men tror da jeg ville bosætte mig i Århus alligevel, selvom jeg spillede for Randers. Bor Borring ikke også i Århus?
vieri 19. May 2013 - 23:01 @martinf: - Kan ikke se hvordan Randers skulle kunne hente en profil som kahlenberg . Og kan da heller ikke se hvorfor han skulle bosætte sig i en lejlighed i Dronningborg . Men man ved selvfølgelig aldrig .
martinf 19. May 2013 - 22:52 Fik lige et rygte fra min far, om Thomas Kahlenberg ser på lejlighed i Dronningborg (nær Randers). Han siger, at rygtet er ret pålideligt, men det ved jeg ikke, hvad man skal lægge i. Never the less, så synes jeg da det er lidt nederen, hvis hestene snupper ham. Han ville da forstærke enhver superligaklub. Hvis han kan holde sig selv skadesfri altså.
vieri 19. May 2013 - 22:38 @Schmidt: - Så kan lange larsen vel passende gøre det til 2-0 imorgen .
vieri 19. May 2013 - 22:37 Wow Milan har vendt 0-1 til 2-1 på 4 min og er på vej i CHL kval alligevel .
Schmidt 19. May 2013 - 22:25 @vieri: - Er det ikke noget med Larsen altid scorer mod FCM, når Bak er med? Det mener jeg Larsen har mobbet Bak lidt med
vieri 19. May 2013 - 22:21 Jeg tror vi i morgen kommer foran mod FCM på et selvmål af Jonas Sløssl . Kan mærke at Sløssl får en dårlig dag på kontoret imorgen .
vieri 19. May 2013 - 22:05 Ac Milan er ved at misse CHL kval plads . Er bagud 1-0 i Siena med 30 min igen . De skal vinde kampen da Fiorentina , der er foran 4-0 i deres kamp , er bedre indbyrdes end milan i denne sæson .
vieri 19. May 2013 - 21:38 forpligtigelser imorgen og derfor havde det passet bedst med at se kampen i tv . Men heldigvis kan det godt lade sig gøre at jeg bruger 4 timer på at tage til fodbold imorgen .
vieri 19. May 2013 - 21:36 @AltidHvid: - Jeg foretrækker helt klart at se AGF's kampe live og har da også været på stadion til alle AGF's hjemmekampe i foråret . Mht udebanekampene må jeg ofte vælge dem fra af hensyn til min familie , børn og arbejde . Men lige netop imorgen har de fleste af os inkl mig selv fri og dermed kan jeg nå kampen i Herning . Men jeg skal da være ærlig at jeg egentlig havde familie
AltidHvid 19. May 2013 - 21:18 vieri....det er nok mere latterligt at du foretrækker at se den på tv, hvis du kunne!!
vieri 19. May 2013 - 20:53 Det er så latterligt at lægge AGF's kamp på tv3sport2 når så relativt få tv seere kan se kanalen . Det tvinger mig til at køre til Herning og se kampen .
vieri 19. May 2013 - 20:50 Så det er da en statesstik der taler til bundby's fordel .
vieri 19. May 2013 - 20:50 @JaXeGF: - Ingen af de foregående 34 hold i Superligaens historie, der har ligget til nedrykning inden sidste spillerunde i en Superligasæson med den nuværende turneringsstruktur, er endt med at klare frisag. Hvis et hold har ligget til nedrykning efter 32. spillerunde, så har det altså uden undtagelse historisk set været lig med nedrykning.
JaXeGF 19. May 2013 - 20:17 @vieri: - Synes ikke BIF kan finde trøst i de statistikker overhovedet contra Horsens.
Tolder 19. May 2013 - 18:52 Tak Kan vist kun tage tv3sport1
Superskurk 19. May 2013 - 18:45 @Tolder: - tv3sport2, desværre
Tolder 19. May 2013 - 18:44 Nogen der ved om AGFs kamp bliver sendt på tv, og i bekræftende fald på hvilken kanal?
vieri 19. May 2013 - 18:24 Elsker iøvrigt dette citat om statesstikker . Ebbe Skovdahl havde ret, da han konstaterede, at 'statistikker er som et miniskørt. De kan give dig gode ideer, men de skjuler det vigtigste'.
vieri 19. May 2013 - 18:23 [Link] Både Horsens og Bundby kan finde trøst i statesstikken .
henoch 19. May 2013 - 17:52 Det ville virkelig være skæbnens ironi, hvis Skhirladze scorede mod Danmark!
vieri 19. May 2013 - 17:20 @henoch: - Jeg tror ikke de har udtaget holdet endnu . men vi skal også først spille 4 juni så der er stadig 16 dage til kampstart .
henoch 19. May 2013 - 17:06 Er der nogen, der ved om Georgien har udtaget deres landshold til kampen mod Danmark, og om de har en AGF´er med?