Martin Jørgensen fik comeback i den hvide trøje, da AGF i dag blev kørt over i forårspremieren mod FCK, der slog århusianerne 5-0 i Parken.
Københavnerne bragte sig allerede foran efter 1 minut spil, da de blev tilkendt et tyndt straffespark, som Cesar Santin sikkert udnyttede. Derefter kunne AGF-spillerne kun se til, mens løverne gang på gang udbyggede føringen.
Kampen i tal
Mål
3' [1 - 0] C. Santin (str.)
21' [2 - 0] C. Santin
40' [3 - 0] C. Santin
45' [4 - 0] M. Vingaard
60' [5 - 0] M. Z. Jørgensen
ulrichtd. 07. marts 2010 - 20:08
Store minusser ud for Cagara (elendig), Gjesing (igen..), Lucena (dårlig kondi, svage indgreb og dårlig placeringsevne) og Dioh (gider han overhovedet være der?).
Masser af andre med problemer.
Rigtig skidt i dag. Håber de tager sig sammen mod SIF. Den er sgu vigtig den kamp!!!
Det-bare-migd. 07. marts 2010 - 20:17
Eneste positive i dag:
-SP gjorde det fornuftigt
-Brøndby og Esbjerg satte point til
-Fantastisk indsats af fansene. Trods bagude 5-0 kunne man kun høre GF'ere, og endda i store dele af kampen, men det undrer vel ikke nogen mod FCK's plasticfans...
Tjallerbajsd. 07. marts 2010 - 20:36
...ikke den store overraskelse...men for satan en KÆMPE røvfuld... øv øv øv...
Frejensvangd. 07. marts 2010 - 21:11
Davit var sgu da ringere end Dioh .. .der gik 60 min før jeg i det hele taget opdagede han var på banen.
Tabe 5-0 og målmanden kan ikke klandres for et eneste af dem :-O
MrZacHod. 07. marts 2010 - 21:55
Frejensvang hvad fanden snakker du om? s: David (med d) var sgu en af de bedste for GF. Hver eneste gang han fik bolden skete der et eller andet. Han mistede stor set ikke bolden i hele kampen
Onkel Kurtd. 07. marts 2010 - 22:09
Udemærket indsats i dag..
Peder Vendelbo Mikkelsend. 08. marts 2010 - 07:24
FCK var bare bedre igår og sejren var fuldt fortjent, ER og JS har dælme noget at arbejde med inden næste kamp imod SIF.
Jeg er enig med MrZacho, man kan dog muligvis klandre Devdariani for at han rendte lidt for meget rundt på midtbanen og for lidt i eller omkring boksen (men hvad skulle han gøre, når ingen indtil Martin kom på banen tog teten som angribende midtbane og leverede noget fremad banen til angriberne bortset fra Stephan som blev ved med at prøve at lave noget på kanterne).
Sloth gjorde det fint, selvom det var tydeligt at han ikke var helt med på hvad Cagara lavede. Jeg tror sammenlagt at Sloth spillede mere på pladsen som venstre back end Cagara.
Hvis Stephan holder sig skadesfri bliver han en klar styrkelse af holdet.
Det så meget lovende ud med Martin og jeg ægrer mig over at ER ikke turde starte kampen med ham på banen. Det kan godt være han ikke kunne have vundet kampen for os, men han kunne i alt fald have givet de forreste noget mere at arbejde med.
chillid. 08. marts 2010 - 08:04
Jeg havde forventet et nederlag, så derfor så jeg nok kampen lidt mere nuanceret end jeg ellers ville have gjort.
FCK havde vundet kampen uanset om JP, Feilhaber og Graulund var med de var virkelig i hopla igår. men at dommeren skal hjælpe dem med et yderst tyndt straffe var der absolut ingen grund til. Der var ihvertfald ingen linie for så have SP også fået et midt i 1 halvleg da Wendt laver præcis samme nummer, blot lidt mere direkte end Gjesing. FCK blev så snydt da DT klodset væltede Almeida i 2 halvleg. At FCK "udspillede AGF kan jeg ikke rigtigt se, og som Solbakken siger var sejren nok lidt for stor. FCk scorede på deres chancer (næsten), og AGF scorede ikke på deres. I den forbindelse fatter jeg ikke, at man bliver ved med at prøve Dioh alene på toppen, det virker ikke! Jeg ville gerne have set Sanel i hele kampen.
Der var meget godt opspil i kampen, men igen et for dårligt forsvar. SP tror jeg bliver et kæmpe aktiv for holdet, tænkt hvis han havde scoret på det saksespark så kunne vi for min skyld have tabt 10-1, det havde været årets mål.
Super super super super opbakning af vores fans. Helt vildt at I kunne præge tilskuerpladserne, som I gjorde, og man kunne hele tiden høre jer brage igennem selv bagud 5-0
Er du ikke registreret bruger endnu? Klik her for at blive det.
Har du glemt dit kodeord? Få tilsendt et nyt ved at klikke her.
Afstemning
Replikboks
Du er nødt til at logge på for at skrive en replik.
aSoeg 09. september 2010 - 17:14 ... (om fredagen og lørdagen) hehe
aSoeg 09. september 2010 - 16:59 når nevermind. fandt ud af de har åbent langt ud på natten = [Link] åbningstider ude i siden
aSoeg 09. september 2010 - 16:42 @Korotayev: - fik du nøjagtige åbningstider?
mkj 09. september 2010 - 11:31 Men mon ikke det er helt ok hvis man tropper op derinde kl. 13 søndag? Stod jo bare, at det skulle være inden kampstart
Korotayev 09. september 2010 - 09:30 jeg har netop haft ringet derind, og de har åbent. blev helt nervøs over din besked, da jeg selv har benyttet mig af sweatdeal
mkj 09. september 2010 - 08:46 er ikke århusianer så skrev til cafe stiften for at høre om det var ok at møde op kl. 13 og afhente billetten. JEg fik et retursvar hvor der stod at cafeen var lukket på ubestemt tid. Er den det?
aSoeg 08. september 2010 - 22:16 hvor lang tid før kampstart kan man blive lukket ind på stadion? en time, halv time før?
farmand 08. september 2010 - 22:12 tak for assistancen..
Peder Vendelbo Mikkelsen 08. september 2010 - 21:46 farmand, kort fortalt var MOs taktik at spille så langsomt og kedeligt at Islændingene faldt i søvn, taktikken lykkedes og Kahlenberg fik moslet en bold ind i kassen i overtiden.
don_jensen 08. september 2010 - 21:45 @farmand tror dem der skulle lave sammendrag stadig sover efter den kamp
MrLarsen86 08. september 2010 - 21:45 @farmand: - [URL]
farmand 08. september 2010 - 21:27 sammendrag fra landskampen i går.. Any one?? kan ikke finde det skidt..
Ronnidrengen 08. september 2010 - 19:18 Okay Okay jeg dummede mig. Troede kampen mod Kolding var flyttet til i dag :-)
Khaki 08. september 2010 - 18:00 Det eneste der kunne være af kampe var U21, de fremgår ikke altid af Bold.dk's oversigt (gjorde vores pokal kamp mod Odder så heller ikke) ellers er han bare én eller to onsdage for tidligt på den
Martin Meyer 08. september 2010 - 16:57 Kan være han snakker om tennis- eller snookerkampe eller lignende
BergMania 08. september 2010 - 15:52 @Ronnidrengen: - jeg er blank, kender ikke noget til nogle kampe
Brink182 08. september 2010 - 15:44 ...eller, uanset hvilken kamp, så tror jeg ikke der bliver vist noget nogle steder - ifølge bold.dk er der nemlig ingen kamoe
Brink182 08. september 2010 - 15:42 @Ronnidrengen: - Det kommer an på hvilken kamp du taler om??
Ronnidrengen 08. september 2010 - 15:14 Bliver kampen i aften vist nogen steder?
acaelia 08. september 2010 - 15:06 Café Stiften ligger ganske rigtigt lige ved siden af Hovedbanegården (se [Link] ) - jeg savner dog lidt info om hvor på stadion billetterne gælder til
Peder Vendelbo Mikkelsen 08. september 2010 - 13:59 50% rabat på billetter til AGF-Hvidovre gælder i 10 timer endnu på letagers link
mkj 08. september 2010 - 11:07 Den var jo bare efterfulgt at ?, så opfattede det som om han spurgte, og ikke fortalte det var forkert :-). Trykker man på boksen deroppe kommer man ind på noget info om kampen, og der står der så, at det er 13.45, og boksen ændres også til 13.45. Meget mystisk
KeyWest Nagano 08. september 2010 - 10:53 @mkj - jo, tror også det er det rocker prøver at sige kontra hvad der rent faktisk står oppe i toppen.
mkj 08. september 2010 - 10:12 Der står 13.45 på tv2sport, dbu og AGF's egen hjemmeside, så mon ikke det er 13.45
rocker 08. september 2010 - 09:27 kampen søndag er da kl.13.45- og ikke 11.45 som der står oppe i hjørnet på mtac?
mkj 08. september 2010 - 08:38 Kan se den ligger ved banegårdspladsen. Kommer ikke fra Århus, men så er det jo bar at køre forbi cafeen på kampdagen.
mkj 08. september 2010 - 08:26 Hvor ligger Cafe Stiften? I forbindelse med stadion eller?
govertz 08. september 2010 - 08:07 Så må vi jo håbe der kommer flere end 4500 denne gang