Annoncering     Partner: Menscare.dk  

 Debatemner
billetpriser
AGF i udviklingsprob...
Så må det snart være...
Høegh og Sanel i stå
Ingen overskrift
Trim truppen, BSN
Reflektioner ovenpå ...
Mustafa Hassan
Johannsson træner me...
Tilskuertal mod Brøn...
 Off topic-emner
Hjælp til køb af ny ...
Mesterskab i FIFA 10...
AGF-TH Fra bold.dk h...
Nogle der skal til K...
så er der kage....
 Skadeslisten
Frederik Krabbe (Knæet)

Komplet skadesliste
 Spiller Vurdering

Bedste spiller i AGF - FC Vestsjælland:
David Devdariani
Laver hattrick - farlig hele tiden - god i defensiven
9.5
 Topscorer
.SpillerMål
1.David Devdariani 4
2.Peter Graulund 3
3.Stephan Petersen 1
4.Sanel Kapidzic 0
5.Dennis Høegh 0
6.Dioh Williams 0
 Assists
.SpillerAss.
1.Casper Sloth 3
2.Jerry Lucena 2
3.Mark Howard 1
4.Adam Eckersley 1
5.Benny Feilhaber 1
6.Sanel Kapidzic 0

Lucena: Der skal være en motor
Skrevet af MRJ d. 04. februar 2010 - 18:28
Jerry Lucena har i dag skrevet under på en ny 3-årig kontrakt med AGF, selvom den århusianske klub har hentet to midtbanespillere i form af Martin Jørgensen og Stephan Petersen.

Konkurrencen på midtbanen skræmmer dog ikke midtbanespilleren, der føler sig sikker på spilletid, da han sammen med Kasper Povlsen har nogle vigtige kvaliteter.

"Jeg tror da på, at der er lige så store chancer, som der var før. Jeg mener, at der skal være en motor på banen. Det kan ikke bare være kreative, offensive kræfter det hele. Jeg synes, at det blev bevist i efteråret, at nogle af de bedste kampe vi spillede, var med Kasper (Povlsen, red.) og mig på midtbanen som en meget slagkraftig motor," siger Jerry Lucena til spn.dk.

"Jeg tror, at Erik har fået øjnene op for det, så jeg tror, at vi vil komme til at se Kasper og mig spille en del af kampene. Jeg har ikke talt med Erik om det, men vi har spillet godt sammen og fået mange af vores sejre med os to på midtbanen, fordi vi begge to tager arbejdshandskerne på fra start til slut," siger Jerry Lucena.

Kilde


Foto:



*
Udskriv
Kommentarer
SiQ d. 04. februar 2010 - 18:52
Han har på sin vis ret. Men jeg har sku stadig ved at se hvem de to skal bænke. smiley 3 landsholdsspillere og 1 future sas liga star. Hvem bænker man for at der er plads til to motore på banen? . jeg ved det sku ikke.
Agadez d. 04. februar 2010 - 19:18
Forstår ikke kritikken hele tiden med, at vi bliver for offensive. Ja, det er meningen, vi skal op og score mål! MJ og JP er også gode defensive, så jeg synes folk skal slappe lidt af.

Petersen - Jørgensen - Feilhaber - Poulsen.

Håber det!
petersen100 d. 04. februar 2010 - 20:06
God defensiv er vist så meget sagt om Martin Jørgensen. Og lad nu lige Stephan Petersen bevise sine kvaliteter før han skal være fast mand.

Feilhaber - Jørgensen - Poulsen
------------Povlsen---------------
Khaki d. 04. februar 2010 - 20:11
Povlsen er fremtidens mand på den defensive, så måske Lucena inde fra start

Der kan blive brug for både Povlsen og Lucena, Martin kan jo godt spille venstre back, og som det ser ud nu har vi jo kun Cagara der
johan b d. 04. februar 2010 - 21:09
Martin jørgensen skal ikke spille venster back, det ender nok med at det bliver en 5 mands offensiv midtbane, med tre offensive spiller og to bag dem som balance spiller.. kan næsten ikke se hvordan ellers gf kan bruge det dygtige spillermatriale på midtbanen.
poulsen- lucena
petersen-feilhaber-jørgensen

Davit kan også bruges som tacket mand eller wing, og gjessing kan os spil på nogen af pladserne, og det kan åbnes for sloth når der er så mange rutineret krafter omkring ham.. povlsen som kan gå direkte på den deff. midtbane.
massiv d. 04. februar 2010 - 21:15
Martin kan jo godt spille venstre back

Nej! Tror ikke du skal regne med at se MJ spille back. Han er købt til midtbanen offensiv, defensiv eller kant. Det er der han vil være og der hvor han vil bruges på landsholdet. Derudover giver jeg dig ret - vi skal nok få brug for alle mand til midtbanen. En enkelt skade iblandt dem og straks ser situationen anderledes ud.
Jeg tror det bliver svært for ER at se bort fra de tre landsholdsaktuelle spillere til de to fløje og den off. midt og Lucena har rutine og klasse nok til at tage den defensive midt. Det betyder at Povlsen og Petersen trækker nitten, men bare rolig de skal nok få masser af indskitningsminutter og så kan alt jo ændre (kampform, karentæner, skader)
Steen6372 d. 05. februar 2010 - 08:44
Selvfølgelig er det tanken at Martin skal spille midtbane. Men hvis Cagara falder helt igennem, kan ER jo blive nødt til at tænke i alternative løsninger. Desuden kan man jo have en filosofi om at man gerne vil stille med sine 11 bedste spillere, og hvis 5-6 af dem er midtbanespillere, er det jo en udfordring.

Jeg tror nu at løsningen her i foråret bliver en 4-5-1 opstilling. Kunne se således ud:

--------Steffen
Krabbe -- Dan T. --- Howard/Gjesing -- Cagara
------- Povlsen -- Lucena
Poulsen -- Jørgensen/Davit/Dioh -- Feilhaber
------- Graulund

eller midtbanen alternativt:
-------- Povlsen/Lucena
Petersen -- Poulsen -- Feilhaber
------- Jørgensen/Davit/Dioh

Om man så kalder det 4-5-1, 4-4-2, eller måske mere rettelig 4-4-1-1, er jeg ligeglad med.
Kommentér
Du skal logge ind for at kommentere.
Vurderinger
Du skal være registeret bruger for at kunne vurdere en tekst.

Log ind eller meld dig til.

Fantastisk! Fantastisk! 100% [1 Stemme]
Rigtigt godt Rigtigt godt 0% [Ingen stemmer]
Godt Godt 0% [Ingen stemmer]
Hverken godt eller dårligt Hverken godt eller dårligt 0% [Ingen stemmer]
Dårligt Dårligt 0% [Ingen stemmer]
 Mest læste sidste 7 dage
Aron Johannsson solgt til AGF
"Skulle måske have sparet meget mere"
Dioh Williams sendt hjem fra Liberias...
Mon vi mister første pladsen idag?
For få tilskuere - er billet prisen f...
Årets spiller i Danmarksserien træner...
AGF skal skaffe 30 millioner
AGF`s trup færdig trimmet
 Flere nyheder
Aron Johannsson solgt til AGF
Aron Johannsson til test - igen
For få tilskuere - er billet prisen for høj?
David Devdariani salg ikke aktuelt
Feilhaber bliver i AGF
Kampen mod Kolding udsat til 15. september
David Devdariani vil score 15 mål
AGF vil ikke spille på søndag
Flere nyheder
 Log ind
Brugernavn

Kodeord



Er du ikke registreret bruger endnu?
Klik her for at blive det.

Har du glemt dit kodeord?
Få tilsendt et nyt ved at klikke her.
 Afstemning
Syntes du AGF`s billet priser er for høje?

Ja

Nej

 Replikboks
Du er nødt til at logge på for at skrive en replik.

niels  
07. september 2010 - 09:30
Kampe fjols, håber russerne kan styre ham og ikke bare drikker ham stiv i vodka

Khaki  
07. september 2010 - 08:40
Så har både stiften og JP mere uddybende artikler om Dioh's eskapader... kæmpe klovn.

Khaki  
07. september 2010 - 07:54
Hader Ekstrabladet, så ser man en artikkel der hedder "Konkurs hård ved FCM" og så drejer det sig kun om håndbold! man burde indføre ved lov at det tydeligt skal fremgå at der er tale om underlødige sportsgrene smiley

ZelDa  
07. september 2010 - 05:02
Ihh er sæsonen ikke snart forbi, jeg vil op i superligaen igen -_-

Leon IS the king  
06. september 2010 - 21:34
Hvem fanden har venner der ikk i forvejen kommer på stadion? smiley

Vis flere replikker
 RSS Feeds
  Aktuelle børskurs
 Statistik
DHTML Menu / JavaScript Menu - Created Using NavStudio (OpenCube Inc.)