Jacob Nielsen til MTAC: Hvis vi ikke kan finde en løsning – så må vi finde andre alternativer

8

Atletikstadionet, som man finder ved enden på Stadion Allé, har efterhånden været på dagsordenen i medier såvel som hos AGF-fansene igennem de seneste mange år.

Sidste år blev gruppen ”AGF – Nyt stadion til Aarhus” oprettet på Facebook, og dette satte endnu en gang skub i stadion-debatten i lokale medier og på de sociale medier.

Problematikken omkring atletikstadionet i Aarhus har i årevis været et meget følsomt emne blandt politikerne, da det med realistiske øjne er et meget krævende, men også dyrt projekt, som ikke alle finder sig godt tilfredse med, da man med et nyt fodboldstadion sender et klart signal: De daværende politikere, som ønskede et atletikstadion, har lavet noget af en ”Århushistorie”

Det er dog ingen hemmelighed, at langt de fleste, og her skal der såmænd også nævnes de mange trofaste stemningsaktive AGF-fans, som ofte færdes på ”Ceres Park”, har et kæmpe ønske om at få et fodboldstadion, som både rummer intimitet, atmosfære og det at kunne gå til en fodboldkamp og kunne dufte nyslået græs på grønsværen.

Ovenstående skribent, som også er stifteren af Facebook-gruppen ”AGF – Nyt stadion til Aarhus”, så fodbolddebatten på TV3 SPORT 1 forleden, hvor Jacob Nielsen udtalte ”Vi er i dialog med Aarhus kommune om et nyt stadion” – mere fik Jacob Nielsen dog ikke fortalt, og derfor satte jeg mig for at give Jacob Nielsen muligheden for at uddybe sin holdning til et nyt fodboldstadion.

”Dialogen består af, at Aarhus kommune ikke er berøringsangste, men det er ikke sådan, at vi sidder i møde hver dag om et nyt fodboldstadion til Aarhus. Så langt er vi slet ikke kommet. Det skal også ses i lyset af, at Aarhus Elite og AGF har en forpagtningsaftale med Aarhus kommune til 2020, og derfor er det sund fornuft at have en god dialog med Aarhus kommune”, udtaler Jacob Nielsen og fortsætter:

”Der er overhovedet intet konkret endnu. Man bygger ikke et nyt fodboldstadion på en dag, men hvis det stod til mig, så skulle vi have et nyt fodboldstadion hurtigst muligt. Men det skal ikke være sådan, at vi får et nyt fodboldstadion og vi så står med samme problem om 10 år og har en fodboldstadiondebat igen. ”

Hvilken type fodboldstadion kunne du som person godt tænke dig?

”Det skal være det helt rigtige fodboldstadion. Forstået på den måde, at det er bedre, at der går et par år, hvor vi tænker flere modeller igennem, så vi får det rigtige fodboldstadion med den rette model. Det vigtigste er dog, og det vil jeg gerne pointere: Det må ikke være den forkerte løsning. ”

Jacob Nielsen kan ikke se mange fordele med det nuværende atletikstadion.

”For hver dag der går, kommer vi bagud i forhold til vores konkurrenter. Vi kan ligeså godt bygge et nyt fodboldstadion, så vi kan være med, hvor det sker. Det nuværende tag over Ceres Park er jo ikke engang et helt tag, heller ikke et halvt tag. Det er vel nærmest et kvart tag, og det kan man jo ikke byde vores tilskuere. Det kræver altså noget nyt og det må gerne gå stærkt. ”

I 1. Division gjorde AGF brug af mobiltribuner. Var det et signal til Aarhus kommune?

”Mobiltribunerne kunne vi godt finde på at bruge igen. Det er ikke et spørgsmål om, vi presser kommunen, for der er ingen tvivl om, hvad vores holdning til et nyt fodboldstadion er. Men det er spørgsmål om timing. Det er kommunens atletikstadion, og det skal vi acceptere”, udtaler Jacob Nielsen og fortæller, at AGF alternativt må finde et andet sted.

”Både min og Aarhus Elites bestyrelses holdning er helt klar: Vi vil forblive for enden af Stadion Allé. Vi skal ligge, hvor vi er nu. Det er her, hvor historien er, det er her, hvor idrætsparken ligger. Men det er klart, hvis Aarhus kommune inden for en overskuelig fremtid ikke ønsker at finde en løsning på denne stadion-problematik, så må vi jo finde andre alternativer. ”

I sidste måned afholdte Aarhus 1900, som er foreningen bag atletikudøverne, det største DM-stævne nogensinde på Aarhus stadion siden 2001. I løbet af lørdag den. 8 august og søndag den. 9 august, hvor stævnet blev afholdt, kom der lidt over 1.500 mennesker til arrangementet.

Ikke just imponerende, når man sammenligner med AGF’s tilskuertal, som i løbet af Superliga-sæsonen 2015 har et gennemsnit på 11.351 mennesker.

Derfor kan det undre mange, at Aarhus kommune netop har anlagt en ny løbebane til ca. 2 millioner kroner, når AGF og flere tusinde AGF-fodboldfans ønsker et fodboldstadion uden en løbebane.

Jacob Nielsen vil dog ikke kommentere på ovenstående, men respekterer atletikudøverne.

”Jeg vil ikke kommentere på løbebanen og vi må respektere atletikken i Aarhus. Men for mig handler det om, at vi får et ægte fodboldstadion hurtigst muligt. Jeg er realistisk og ved godt, at et nyt fodboldstadion ikke kommer lige med det samme, men vi skal også huske på, at for hver dag der går, desto længere kommer vi bag ud i forhold til vores konkurrenter i provinsbyerne. ”

Arkitektfirmaet Mauhaus sendte tidligere i august måned, Facebook-gruppen ”AGF – Nyt stadion til Aarhus” et skitseforslag omkring et nyt fodboldstadion til Aarhus, hvor de havde fundet en løsning på stadiondebatten, men såmænd også fundet en løsning for atletikudøverne.

Dette skitseforslag blev også sendt til Jacob Nielsen, men han vil ikke gå ind i noget konkret.

”Jeg har modtaget mellem 5 til 10 skitseforslag om et nyt fodboldstadion inden for det seneste år. Alle skitseforslagene indeholder nogle spændende perspektiveringer og spændende tiltag. Men jeg vil ikke gå ind i noget konkret, når der ikke er noget konkret med Aarhus Kommune. Men det er klart, at vi både skal have et intimt fodboldstadion, som varetager alle vore interessenter, og så skal vi forblive på Stadion Allé. ”

I 2014 kunne kulturrådsformanden i Aarhus, Rabih-Azad Ahmad udtale på Kanalsport, at han ikke støtter et nyt fodboldstadion i Aarhus. Men som vi ofte kender politikere, så kan de hurtigt skifte mening. I maj måned åbnede Rabih-Azad Ahmad pludselig op for, at en multiarena kunne blive til virkelighed i Aarhus.
Men hvad mener Jacob Nielsen om en kombination af en multiarena inkluderet et fodboldstadion?

”Det er en meget visionær idé og hvis der kan findes økonomi til det, som gør, at en multiarena kan indeholde et intimt fodboldstadion, så er det fint for os. Men det er vigtigt at fortælle, at det er kommunens valg, men så længe vi får et intimt fodboldstadion, så er jeg godt tilfreds. ”

Ud fra Jacob Nielsens udtalelser, så skal de fleste AGF-fodboldfans ikke forvente et ægte fodboldstadion inden for den kommende fremtid. Men han har førhen udtalt, at han godt kunne tænke sig et fodboldstadion inden for et par år, og det bliver derfor meget spændende at se, hvordan politikerne i Aarhus vil reagere, når forpagtningsaftalen i 2020 er ved at udløbe.

Bliver det en ny ”Århushistorie”, eller vil politikerne tage spaden i hånden i 2020? Indtil videre må de mange AGF-fodboldfans nøjes med mobiltribuner, hvis AGF kunne finde på at opsætte dem igen.

Få notifikation
Notifikation ved
8 Comments
mest bedømte
nyeste ældste
Inline Feedbacks
View all comments
Lylle
8 år siden

For to år siden troede jeg ikke vi ville få et nyt stadion i de næste 30 år. Nu tror jeg, at der kan ske noget på betydeligt kortere tid. Selvom det selvfølgelig ikke er lige op over – desværre.

Fanoe
8 år siden

Intet nyt i det. Lidt lang artikel uden noget nyt at fortælle.
Men fair nok at du brænder for dit projekt og håber at det en dag lykkedes.

Schmidt
8 år siden

Det er da nyt at Aarhus Kommune poster penge i en ny løbebane det betyder vel kommunen ikke vil AGF og deres fans, men hellere atletik.

Fanoe
8 år siden

Løbebaner holder ikke evigt og skal overholde nogle krav. Og da man er vært for Veteran EM i 2017, så er det vel naturligt at det koster nogle penge at klargøre dertil.

MC
MC
8 år siden

Jeg tror ikke på at det kan lykkedes at blive enige med kommunen, hverken nu eller i en overskuelig fremtid.
Der er intet i de sidste mange år der på nogen måde peger i retningen af at de er interesserede, jeg tror bare at de mangler modet til at sige det lige ud, da det ville give for meget negativ omtale.
Hvis AGF skal have et nyt stadion er jeg overbevist om at man skal gå egne veje, og det er så spørgsmålet om man kan.
Men hold fast hvor jeg håber!

GlenSd
8 år siden

Det er vel ikke helt korrekt det som der bliver skrevet her? Javist bruger kommunen ca. 2 millioner på vedligeholdelse, men i den forbindelse står AGF næsten for 40 % af de omkostninger, altså omkostninger kommunen reelt pålægger AGF. Desuden fint at høre Jacob har ændret holdning omkring hvor det nye stadion skal være.

kaagaard
8 år siden

Det er godt at der er gang i dialogen og overvejelserne. For der er meget på spil og løsningen skulle gerne være bedre næste gang. Det er også fint at både AGF og fans skubber på i processen. Jeg oplever dog, at nogle fans udviser en meget stor utålmodighed som under alle omstændigheder vil ende i frustration. Det er ikke i hverken AGFs eller fansenes interesse at vi taler det nuværende stadion alt for meget ned. Skaber dårlig stemning på et tidspunkt hvor der er brug for – og grund til – god stemning. Eller skræmmer folk og dermed også… Læs mere »

hepe
8 år siden

– for ca. 15 år siden, ville SKANSKA (NCC) bygge et nyt Aarhus Stadion (pris DKK 1 Milliard) ved Åhavevej i Viby, således, at man blot kunne køre fra motorvejen ind på stadion ligesom man gør i Amsterdam Arena, Holland. Drej af til højre – ind på parkeringspladsen – op på første sal og så er der AGF fodbold… Eneste betingelse fra Skanska var, at AGF – Byens hold – skulle forpligte sig til at spille der… !!! Ideen var også, at få flere turister til Aarhus. Biler med campingvogn skulle parkere campingvognen på NCC Stadion og køre videre ind… Læs mere »