“Duncan”: Sikker på at han med det samme har truppens opbakning

Skrevet den 2. oktober 2017 - 15:00 af

Det blev i den grad en turbolent weekend for AGF, der valgte at afskedige cheftræner Glen Riddersholm, efter man hentede en 5-1 sejr på udebane i Helsingør.

Med det samme blev det gjort klart, at David Nielsen skulle overtage rollen som cheftræner i AGF, og han har taget rummet med storm. Sådan lyder det hvert fald for klubbens anfører, Morten “Duncan” Rasmussen, der grundet en lille skade i låret ikke var med til dagens træning:

“Vi har fået en ny træner, og det glæder vi os alle sammen til. Vi kigger fremad og ser frem til at få David som den nye træner. Det andet gider jeg ikke kommentere mere på. Status er, at David er træner, og han har taget rummet med storm i dag. Jeg er sikker på, at han med det samme har hele truppens opbakning”, udtaler Duncan ifølge tipsbladet.dk.

“Duncan” fortæller samtidig i interviewet, at de endnu ikke har spekuleret i, hvorvidt han skal fortsætte virket som anfører i AGF under den nye cheftræner.

Kommentarer

Skriv et svar